| marafloroiu0000 a întrebat:

Buna,am nevoie de o părere, am început sa iau proteine (mai exact whey protein)fac si sport cand le iau, dar momentan fac acasă câteva exerciții pentru fesieri si picioare, am 17 ani, 1.65 si 52 kg, credeți ca am sa mai iau in greutate in timp(asta imi doresc, sa mai pun câteva kilograme) daca continui sa consum proteine?
Daca nu mai fac sport ma ingras de la ele?
Imi afectează sănătatea consumul lor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Georgequattro a răspuns:

Depinde ce mananci intr-o zi fara sa pui in calcul acel supliment(cel mai probabil o sa iei si in greutate). Daca nu faci sport nu cred ca are rost sa le iei, iti chinui degeaba organismul si sunt destul de daunatoare la rinichi, iti spun din experienta. Mai bine iti faci o dieta stricta

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Proteinele în plus nu îngrașă, dar chinuie rinichii.

| Anonim2370 a răspuns:

Salut! Suplimentele sunt necesare doar dacă nu reusesti sa îți acoperi necesarul zilnic de proteine in vederea creșterii masei musculare (1, 5-2g pe kg; in cazul tău 78-104 g pe zi). Ele nu te ajuta sa crești in greutate. Creșterea in greutate se face doar dacă acumulezi mai multe calorii decât consumi(exercitii fizice+funcționarea organismului). Personal, te-as sfătui sa nu folosești. Proteinele necesare se pot lua foarte ușor din piept de pui, lactate și oua.