| IForgotMyNameAgain a întrebat:

Sunt la faza a doua a dietei Dukan si nu am voie sa consum nimic altceva in afara de legume si proteine timp de cateva saptamani. Credeti ca ar trebui sa o continui? Sau sa tin un regim bazat pe consumul de fructe si legume? Cum as slabi mai repede? Multumesc anticipat. Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AnnaaaMaria a răspuns:

Las-o-n... de dietă. Sănătatea e pe primul loc. Cred că știi câți oameni au ajuns la spital din cauza acestei diete hiperproteice. Dacă vrei să slăbești, nu consuma multă pâine, limitează-te la 1-2 felii pe zi, dar aceea să fie pâine de calitate, nu consuma glucide/carbohidrați în combinație cu proteine/grăsimi și rezultatele vor apărea. Dacă într-adevăr vrei rezultate rapide încearcă dieta ketogenică, găsești sute de mese postatea pe facebook-ul doctorului Andrei Laslău. Eu am slăbit 6 kg în prima săptămână fără niciun fel de efort fizic, doar copiindu-i mesele, doar că eu am mâncat mai puțin decât el pentru că în mine nu încăpea mai mult :)) îi poți vizita și site-ul personal ca să vezi că e un mod de viață sănătos (www.andreilaslau.ro), iar dacă vrei să încerci dieta asta, încearcă varianta lui, nu alte variante de pe net care exclud în totalitate fructele și legumele

| IForgotMyNameAgain explică (pentru AnnaaaMaria):

Nu prea am inteles ce am voie si ce nu sa consum laughing Imi poti lasa un mesaj cu facebook-ul tau?

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din PĂCATE, tu habar n-ai ce vrei să faci :(

Ţi-am EXPLICAT ( la o întrebare anterioară ) că Dieta Dukan este foarte STRICTĂ şi NU este indicată!

Dacă o ţi "parţial"/incorect, respectiv dacă o întrerupi - lucru aplicabil la orice tip de dietă - NU vei slăbi, ci, din contră, îţi vei DEREGLA metabolismul şi te vei ÎNGRĂŞA!

NU ai precizat ce vârstă/înălţime/greutate ai acum, pentru ca să vedem dacă este necesar să slăbeşti!

Noroc cu întrebările/răspunsurile tale anterioare...
Am observat că ai "16 ani, 1, 65 si 53 kg" :)

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 58, 3 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai chiar cu vreo 5-6 kg SUB greutatea IDEALĂ, aşa că, NU mai trebuie să slăbeşti DELOC!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală/aerobic, zilnic ), etc.

Toate cele bune.

| SilverF8ith a răspuns:

Pai intai permite-mi sa te intreb daca esti deja in faza a doua... cate KG ai dat jos in faza de atac?