| David3234 a întrebat:

Vreau si eu o parere legata de suplimente. Gainer sau proteine?

gainer: https://www.myprotein.ro/sports-nutrition/hard-gainer-ex treme/10615587.html

Proteine:https://www.myprotein.ro/sports-nutrition/impact-whey-pr otein/10530943.html

PS: Nu ma duc la sala,am acasa cateva gantere, haltere si un fel de "helcometru". Fac exercitii de vreo 5-6 luni si se vad rezultatele.

PS2: Vreau sa pun masa musculara!

Multumesc frumos! :D

7 răspunsuri:
| AnastasiaK a răspuns:

Nu am deschis linkurile (lenea e mare, csf), dar avand in vedere ca vrei dezvoltarea masei musculare, mai mult te ajuta un gainer. Proteinele le poti folosi cand faci definire. In fine, iti dau raspunsul asta presupunand ca ai alimentatia deja pusa la punct.

| chivariadrian a răspuns:

Ala vorbeste prostii. Gainerul e plin de zahar de aia te ingrasi. E o pacaleala. Daca tot vrei sa iei ia proteine si sa ai o dieta "curata" si vei pune masa. Spor

| Cosmin86 a răspuns (pentru chivariadrian):

Exista si gainere fara zahar... uita-te la Seriouss Mass de la Optimum Nutrition.

| David3234 explică (pentru Cosmin86):

Cosmin,tu ce parere ai? Stiu ca ai experienta in domeniu si as tine cont de sfatul tau, mersi! big grin

| Cosmin86 a răspuns (pentru David3234):

Pai:

1. Inaltime/greutate
2. Alimentatia actuala (aprox.).

Fara aceste informatii nu-ti poate recomanda nimeni nimic (decat aiurea).

| David3234 explică (pentru Cosmin86):

Ok,am inteles! Am 1.91-192 inaltime si vreo 75 kg. Ceea ce priveste alimentatia, nu este "ca la carte", mananc cat mai multe proteine si carbohidrati...Nu am o dieta pusa la punct. Ma intereseaza parerea ta personala, poate si experinta ta, daca ai folosit unul din cele doua suplimente! Mersi din nou! Aa, da, si am 18 ani, daca are vreun folos aceasta informatie laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru David3234):

Baga seriouss mass + o creatina.