| amalyamarya a întrebat:

Buna,am nevoie de ocheari de vedere,intrebarea mea este,pot cumpara ochelari ieftini de la chinezi si sa le folosesc doar rama iar de la optica medicala sa comand doar lentilele? Tot ce vreau e sa nu mai platesc rama deloc de la optica, lentilele de la ochelarii chinezesti trebuiesc scoase sau pot merge cu ochelarii chinezesti la optica si sami puna ei lentilele in functie de dioptriile pe care le am?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dededede17 a răspuns:

Se poate✊ dar să iei ramele cu tine la optica pentru măsuri

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur ca se poate vi de acasa cu ramele si dupa ce iti face lentilele le spui ca ai vrea sa le monteze pe remele tale.

| PeFuga a răspuns:

Poti merge cu ramele tale. Ei vor decupa lentile cu dioptriile tale dupa ramele pe care le duci, insa mare atentie la ce rame cumperi! Cele chinezesti sunt de calitate proasta (la cele de plastic ma refer in mod deosebit) si exista riscul de a se strica in timp scurt, mai ales daca nu ai mai purtat pana acum si nu acorzi grija deosebita. Problema e ca daca ti-ai stricat rama e foarte dificil si poate chiar imposibil in anumite cazuri sa salvezi lentilele si sa le muti in alte rame noi, asa ca in cazul acesta va trebui sa iti faci ochelari noi desi lentilele tale s-ar putea sa fie bune inca.
Daca gasesti totusi o rama frumoasa la chinezi, te sfatuiesc sa iti cumperi 2 bucati la fel. Vorbesc foarte serios! Am trecut prin situatia neplacuta in care dupa un an mi s-au rupt ramele si nu am mai gasit acelasi model nicaieri. Ah, si aveam lentile heliomate, deci o cheltuiala mai mare pentru refacut ochelarii de la zero.