| Mi828 a întrebat:

Am nevoie de puțin ajutor. Pentru început vreau sa va spun ceva dar va rog sa nu ma judecați. Acum vreo doi ani am început sa am o problema cu Alimentația, nu vreau sa spun ca am fost sau poate încă sunt Bulimică pentru ca mi-e frica sa fie adevărat dar din cauza tuturor persoanelor din jurul meu care îmi spuneau constant cât de grasa sunt și ma făceau mereu in toate felurile din cauza corpului meu am încercat sa slăbesc. Timp de un an jumate am încercat sa fac orice, toate dietele pe care le-am putut găsi, am fost la doi nutriționiști și am avut o alimentație corecta și sănătoasă și făceam sport zilnic dar niciodată nu puteam sa slăbesc. Nu am sărit peste mese și mâncam sănătos și la ore fixe. Am început sa alerg și sa fac exerciții acasa care pur și simplu nu ma ajutau. După începusem sa obosesc cu toate dietele și sportul și nu îmi mai pasa ce mâncam și am ajuns sa mănânc numai prostii din nou fără sa fac sport. După câteva luni văzuserăm ca nu ma îngrășasem de loc dar aveam din nou o problema cu aspectul meu fizic și voiam sa slăbesc și văzusem un video pe YouTube in care o fata spusese cum s-a recuperat dupa ce a fost anorexica și m-am gândit mult timp la asta. Am găsit o aplicație in care vedeam câte calorii consumam zilnic și am spus sa încep din nou sa am o alimentație sănătoasă și am început cu 1400 de calorii pe zi, dupa 1200 dupa 1000 și tot așa. Ma uitam zilnic la video-uri pe YouTube legate de fete care au supraviețuit acestor boli anorexie, bulimie, etc. Și asta ma făcea sa vreau și mai mult sa slăbesc, pur și simplu simteam ca in sfarsit pot controla ceva și ca dacă fetele alea au reușit sa ajungă sa slăbească pot și eu. Știu ca nu a fost bine ce am făcut și cum am procedat dar îmi doream foarte mult sa slăbesc. La început am început sa vomit după fiecare masa... ca sa fiu sigura ca nu ma îngraș. Și am început sa fac din nou sport ca sa slăbesc. După ajunsesem sa mănânc câte un mar pe zi. Jumătate dimineața și jumătate după ce veneam de la școala adică la ora 5. Slabisem 9 kg intr-o luna. După doua săptămâni mâncam normal și tot așa. Timp de un an jumate. Ultima data când am făcut-o a fost acum doua luni. Iar de o săptămâna incoace am început sa am grețuri, stări de amețeli, tremuram și după ce vomitam aveam atac de panica ( despre asta poate o sa vorbesc alta data dar am început sa am atacurile de panica in urma cu 3 ani de la un accident de mașina). Pur și simplu după ce mâncam, adică orice, dacă mâncam salata, iaurt cu ovaz sau paste pur și simplu îmi venea sa vomit și simteam o sa leșin și trebuia sa ma așez undeva și aveam starea de greață cam o ora și după ma duceam sa vomit pentru ca nu mai rezistam și după ce vomitam intram direct într-un atac de panica. Nu știu dacă are legatura cu faptul ca mai demult ma înfometam și vomitam dar de o săptămâna nu mai pot. In fiecare zi am grețuri și amețeli. Apropo, am 15 ani. Și va rog sa nu ma judecați pentru ce am făcut mai demult. Știu ca nu este bine și probabil o sa spuneți ca sunt o ciudata. Și știu ca dacă te înfometezi slăbești dar după pui kg înapoi pentru ca in astea doua luni am pus toate kg pe care le-am slăbit in ultimul an înapoi. Va rog frumos sa ma ajutați cu un răspuns frumos și fără jigniri. Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Nu te judeca nimeni.
Dar ai nevoie în primul rand de un psiholog, bullyingul te a afectat pe plan psihic destul de mult, te ar ajuta sa stai de vorba cu cineva. Tulburările alimentare pornesc mai întâi pe plan psihic

| Mi828 explică (pentru whatevernvm):

As crea dar eu nu locuiesc in țara și nu stăpânesc suficient de bine limba din țara asta ca sa ma duc aici la psiholog iar părinții mei nu sunt de-acord sa vorbesc online cu unul din România...

| whatevernvm a răspuns (pentru Mi828):

Poți încerca să mergi la un psiholog roman din tara în care ești sau la unul de acolo împreună cu cineva din familie cu care te simți confortabil și care știe limba

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

După ajunsesem sa mănânc câte un mar pe zi. Jumătate dimineața și jumătate după ce veneam de la școala adică la ora 5. Slabisem 9 kg intr-o luna.
Super. Isus te-ar fi luat în echipa lui de femei! Mi-ai dat idee. Nici mie nu mi-ar strica să slăbesc vreo 9 kg!
Nu am vrut să te jignesc, doar să te amuzi.
Aceste întâmplări ale tale, te-au făcut să ai o experiență specială a corpului tău, a vieții și te-au ajutat să înțelegi cât de importantă este alimentația pentru viață.
De aceea oamenii religioși fac o rugăciune la începutul mesei, și una după ce au terminat masa. Astfel actul alimentației devine un act sfânt, de comunicare cu divinitatea. Așa trebuie conceput și trăit actul alimentar.
Dta te-ai concentrat foarte mult asupra lui și ai reușit să îl perturbi un pic. Dar asta îți acordă o șansă deosebită. Tu l-ai influențat, tot tu poți să îl aduci la normal.
Este o anecdotă cu un miriapod, o insectă din aceea târâtoare cu multe piciorușe. Se zice că a fost întrebată una, ca să explice ea, cum reușește să meargă, să miște, să conducă atâtea picioare.
A fost așa de încurcată săraca de întrebare, că nu a mai reușit să meargă.
Astfel, primul lucru. să nu dai alimentației atenția aceasta excesivă. să lași organismul să revină la normal.
Stii cum face un sugar.
Îi este foame, cere de mâncare. Se satură. apoi i se face din nou foame. Apoi plânge din nou, cere de mâncare și i se dă. Normal, natural, fără teorie. Dta dacă te concentrezi prea tare, perturbi. Lasă foamea și sațietatea să conducă natural procesul de hrănire și vei reuși.

| anonimg a răspuns:

Nu este bine să ne forțăm să vomitam după ce mâncăm. Organismul s-a obișnuit cu lucrul acesta, pentru că l-ai învățat că hrana este un lucru rău. Ca să-l înveți iarăși bine trebuie să-l dezveți mai întâi; și dezvățul este mai greu, dar nu imposibil. Pentru acest lucru trebuie să mănânci doar cate puțin, indiferent de starea ta psihică, indiferent de orice. Este neapărat necesar ca să te ridici flămândă de la masă. La toate mesele. Numai în felul acesta îți vei învăța organismul că hrana este un lucru bun; și mâncând mai puțin, nu se va mai depune nimic, ci vei slăbi. Seara să nu mai mănânci nimic. Doua mese pe zi -dimineata și la prânz- sunt suficiente.
Consumă dimineața cereale integrale cu lapte de soia. Acestea îți vor ține de foame fără probleme până la prânz, chiar și consumate în cantitate mai mica.
Trebuie să înveți să inhibi, să nu bagi în seamă senzația de foame, și la fel să faci și când va apare starea de panică. Pentru că si una și alta va trece.
Reține că trebuie să mănânci: dar nu seara. Și trebuie să te ridici de la masă cu senzația de foame.
Dacă situația este gravă, atunci trebuie consultat medicul care te poate ajuta cu un tratament pentru reglementarea activității organismului.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| MPersephone a răspuns:

Sunt multe standarde de frumusete in lumea asta. Din pacate suntem absorbiti de ce credem ca arata bine, vrem sa ne racordam acestor standarde.
Nimeni nu iti spune cat e de greu sa treci prin asa ceva. Nimeni nu iti spune cat de greu e sa iti revii.
Dar, un lucru pe care trebuie sa il inveti este ca doar tu te poti salva pe tine. Si nu va fi deloc usor. Ai nevoie de o vointa de fier. Trebuie sa vrei sa incepi recuperarea, sa accepti ca ai o problema si sa realizezi ca exista speranta dincolo de problema. Nu te defineste ce ai facut pana acum, dar ce vrei sa faci tu mai departe. Pentru a te recupera, pentru a nu mai avea ameteli, e nevoie sa mananci. E nevoie sa te lupti cu instinctul de a nu accepta mancarea. Exista moduri sanatoase sa te mentii in forma. Dar, ai un drum lung de parcurs. Iti doresc doar binele ai succes in tot ce faci. Si nu uita ca esti o persoana minunata si puternica.

| Ioanaandreea2635 a răspuns:

Calmeaza te putin, am trecut exact prin ce treci tu. Am avut 90 kg si am slabit pana la 40 intr-un an jumate. Hai sa iti spun cateva chestii pe Facebook : Anne Pirjolea. Te astept sa imi scrii

| Mi828 explică (pentru Ioanaandreea2635):

Nu știu care este contul tău. Mi-au apărut mai multe.

| Mi828 explică (pentru Ioanaandreea2635):

Nu știu care este contul tău. Mi-au apărut mai multe. Cum îți arată poza de profil?