| play410 a întrebat:

acum cateva luni, dupa o cearta cu mama am avut un atac de panica, sau asta banuiesc eu ca am avut, am inceput sa am greutati in a respira, sa tremur, sa am ameteli, atacul s-a oprit dupa cateva minute dar nu ma puteam opri din plans aveam frisoane si tremuram incontinuu. Nu suportam sa fiu atins sau sa se apropie cineva de mine.
Dupa aceea, doua luni nu am mai avut parte de astfel de evenimente, dar in ultimele 2-3 luni povestea a inceput sa se repete, dar se repetau doar daca parintii mei se certau sau daca unul din ei tipa la mine, am inceput sa am iar greutati in a respira, frisoane, tremurat, ameteli, noduri in gat, am ajung la 6 atacuri de panica in total si la ultimul nu era nimeni in preajma, am simtit ca lesin, simteam cum corpul meu amorteste de la gat in jos, aveam un nod in gat si parca aerul nu mi ajungea in plamani, nu stiu daca e tocmai un atac de panica, deoarece se produce doar cand sunt implicat in certuri. De mentionat am 15 ani. Credeti ca ar trebui sa iau masuri?
Niciodata nu am suportat sa aud cum se cearta, de cand ma stiu plangeam cand se certau dar acum nu pot preveni atacurile de panica. Ce ar trebui sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| seth2016 a răspuns:

Buna,

Vorbeste cu mama ta despre asta. E important sa inteleaga cat rau iti fac certurile lor.

Ca sa opresti un atac de panica procedeaza in felul urmator imediat ce simti ca incepe:

1. Regleaza-ti respiratia - foloseste de exemplu o punga din hartie ca sa respiri in ea; o tii la cativa cm distanta de gura si nas. Simti ca nu ai aer din cauza ca organismul tau are prea mult oxigen in sange. Respirand in punga iti cresti nivelul de CO2 din sange si respiratia revine la normal.

2. Daca nu ai punga tine-ti respiratia 5-10-20 sec., cu pauze, de mai multe ori. Efectul e acelasi ca mai sus.

3. Vorbeste cu mama ta si mergi la medicul de familie. Ar putea fi nevoie de un tratament cu medicamente.

4. Nu strica sa mergi la un psihoterapeut pentru consiliere. Nu ai tu ceva la cap. Terapeutul te ajuta sa accepti situatia, sa intelegi, sa te intelegi pe tine si sa nu-ti faci viata un cosmar cand o sa fii adult.

Bafta!