| Ruxandra15 a întrebat:

Am nevoie mare de ajutor. Tatal meu este alcoolic. Nu poate scapa de aceasta boala. Ne-a adus la sapa de lemn. In 3 luni sa cheltui 7000 de lei nu e usor. Si tot numai pe bautura. Cum se poate trata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| RareşTPUro a răspuns:

Mergeti cu el la dezalcoolizare. Cauta pe google "dezalcoolizare (orasul unde locuiesti) sau langa care locuiesti" si vezi unde sunt spitale pentru acest lucru.

| untu a răspuns:

Discuta cu tatal tau si sa spui ca care este mai importanta familia sau bautura? Daca tine cu familia,daca are vointa proprie, sa mergi cu dansul la o clinica de dezalcoolizare si dezintoxicare, vorbiti cu medicul psihiatru si cu medicul psiholog, ca sa le interneze si sa se faca mai multe sedinta, dar ajuta! Iar tu nu trebuie sa te rogi la biserica si acasa in fieacare seara in jurul orei 00:00 pentru sanatatea tatalui tau si sa ajute sa-si recapete sanatatea si sa renunte la alcool! Tatal tau este necajit si sufera de depresie, trebuie sa spuna ce se framanta, ce problema are, ca sa-lpoata ajuta familia ta si mai ales cei din jurul sau! este de recomandat sa dai sa manance o tableta de ciocolata neagra si amaruie si sa faca terapie ocupationala prin munca! Doamne ajuta si sa fie sanatos tatal tau!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

La dezalcoolizare.

| SasNetRomania a răspuns:

Divort?
internat?
dat afara din casa sa ajunga boschete?
la asta nu te-ai gandit tu cu mama ta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai e o problema grava dar tu ca copil nu prea stiu ce ai putea face. Cand e beat poate fi dus la dezalcolizare apoi sa consulte un psiholog. Cred ca sunt si momente cand e treaz si ati putea vorbi cu el si sa ii explicati ca familia e mai importanta decat bautura. Sa ii spui ca il iubesti si ca alcolul face numai rau si distruge familii. Cand cineva se apuca de baut are un motiv, mai exact un eveniment neplacut din viata, daca il poti afla ii poti umple golul din suflet pe care momentat il umple bautura. Daca a baut atat de mult nu va putea renunta usor caci va intra in sevraj. Discuta cu mama, bunica oricine ai incredere caci te poate ajuta. Bautura afecteaza extrem de grav sanatatea deci cu cat se opreste mai repede cu atat mai bine. Am si eu un caz in familie si acum e mai bine dar a fost controlat de cei din jur pentru a pune stop. Sper ca ti-am fost cat de cat de ajutor.

| Leatherleader a răspuns:

Trebuie să meargă la un psihiatru.

| Al3xbC a răspuns:

Crede-ma ca stiu prin ce treci si poate raspunsul meu e foarte dur
dar foarte adevarat.Stiu ca mai nou alcoolism-ul e considerat o boala dar eu nu consider
ca e asa.Nu mi se pare normal ca intr-o lume unde sunt oameni cu adevarat bolanvi, care
nu au facut nimic ca sa capete acea boala sa fie bagati in aceeasi oala cu cei care si-au
facut-o cu mana lor.Toti mai bem cate un pahar dar multi suntem constienti ca nu trebuie
sa bei pana faci pe tine sau pana iti lasi familia fara bani de paine.Mai aud vorbe gen
,, e nebun de la bautura''hai sa fim seriosi...pana sa ii ajunga bautura la creier nu gandea?
Eu nu ma iau de tine, dar intelegerea unui alcoolic poate sa faca mai mult rau decat bine.
Exista dezalcoolizare, e adevarat.Crezi ca va accepta? pentru ca trebuie aprobarea lui.
Si dupa ce iese vei putea sa il rupi de anturaj si sa stai numai cu ochii pe el? Cel mai bine e
ca tu si restul familiei sa va vedeti de propriul drum(divort, acasa noua etc.)daca el nu
se gandeste la voi, voi de ce sa va ganditi la el. Poti sa ma judeci, sa crezi ca raspunsul meu
e prea dur dar iubirea fata de tatal tau e mai mare decat iubirea fata de restul familiei?
Ce veti face cand veti fi dati afara din casa pentru ca el a baut banii de intretinere?
Ce veti face cand va incepe cu bataia(daca nu a inceput deja)?
Crezi ca el atunci se va gandi la voi? fericirea lui va fi sa aiba bautura in acea zi, iar voi,
descurcati-va. Iubirea fata de familie e foarte importanta dar cat de mare a fost iubirea lui
fata de voi cand a vazut ca betia lui va face sa suferiti? cat de mult va iubea in momentul
in care a luat de la gura voastra(cum e vorba)pentru a isi cumpara el de baut?