| Dyia67 a întrebat:

Buna, am niste bataturi(monturi) e un os iesit afara in spate la ambele picioare, s-a format din cauza pantofilor, cum pot scapa de ele? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand schimbi /repari pantofii care le-au produs.
Daca situatia e grava, apelezi la un medic ortoped.

| Simpatic a răspuns:

Nu vreau sa te descurajez dar monturile nu se resorb sau vindeca cu produse, creme sprayuri sau ce mai promit siteurile mincinoase, monturile s-ar putea vindeca cu operatie.
Ca sa numai simti durere poti folosi frunze de aloe vera (bucati mici) pe care incerci sa le legi de zonele care te dor cu un fel de scotch sau pasture etc nu o sa te mai doara aloe vera chiar calmeaza durerea aceea stiu asta de la o persoana pe care o dor monturile acestea.
Si da numai purta niciodata incaltaminte strampta din piele.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti fată? ce varsta ai?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Cu operatie scapi dar este dureroasa si pot reapărea monturile, monturile sunt ereditare adica mostenite genetic chiar daca ale tale au aparut in urma purtarii unor pantofi strîmti, ele adica monturile tot le faceai mai devreme sau mai tarziu indiferent daca purtai sau nu acei pantofi. Sanatate multa.

| CodrutElian1990 a răspuns:

In spate, inseamna la calcai? Eu am avut pinten (os moale) crescut din calcai. A disparut la fizoterapie cu ultrasunete.

| Mariaa2201 a răspuns:

Din câte știu eu, sunt anumiți plasturi pe care îi găsești în farmacii. Poți încerca, dar daca treaba o sa fie la fel de serioasă cel mai bine ar fi să te vadă un medic specializat în asta. Multă sănătate!

| Gadgetry a răspuns:

Buna. Poti incerca ortezele pentru monturi, ajuta la corectarea lor. Sunt usor de folosit si pot fi purtate acasa chiar daca ai diferite activitati de facut. Le poti gasi aici: https://gadgetry.ro/collections/produse-de-ingrijire-personala

| Dyia67 explică:

Le am mai jos de tendon deasupra la călcâi nu stiu sigur daca sunt monturi e os iesit mai jos de tendon