| anonim_4396 a întrebat:

Buna,
Am o alunita pe burta. De cateva zile ma mananca. Nu ma ustura nu a curs nimic doar ma mananca nu stiu de ce. Este putin denivelata; nu a crescut.
Ce este cu ea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Las-o in pace ca nu are nimic. Te mananca si pe tine un picut pielea in zona unde este si alunita! Eu am vreo 50 de alunite pe spate, de la arsurile de soare, si m-am dus la dermatolog sa mi-le vada ca nu care cumva sa fie vreo una cu bucluc! Nu era nici una cu probleme. Dar ai grija sa nu o rupi si cand te expui la soare sa pui un mic plasture pe ea. E mai sigur.

1 răspuns:
soothe
| soothe a răspuns:

Daca te mananca inseaman sa-a activat putin. Picura o picatura de ulei de ricin pe ea si dupa ce iti freci putin palmele in fata sternului, iti concentrezi toata energia palmei in degetul aratator si masezi pe langa alunita, fara sa o atingi, de 36 de ori in sens trigonometric (invers acelor de ceasornic). Repeta zilnic. Nu apasa tare ci numai parca ai vrea sa itizi uleiul de ricin in jurul alunitei.