| anonim_4396 a întrebat:

eu am parul mare pe parti. Mie mi s-a zis ca am alunite in cap, iar acum cateva zile ma ustura ceva cand am frecat, nu stiu daca e alunita sau nu, acum ma mananca iar cand apas in locul ala simt ca e ceva acolo, poate fi o broboana (tata a avut o perioada de timp niste broboane in cap, iar noi am folosit aceeasi perie ) sau un cos. Nu stiu, dar pot pati ceva? Ma cam mananca si mi-e frica de cancer.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| costis a răspuns:

Roaga un apropiat sa se uite sa vada daca e alunita sau cos. Alunitele iritate trebuie supravegheate, sa nu creasca. Un dermatolog iti poate spune daca e o alunita care prezinta pericol. Pot fi excizate la un medic de chirurgie estetica sau reparatorie (la un spital de urgenta, cu programare).