| pysy5 a întrebat:

Buna am o fetița de o luna de zile si sa iritat foarte tare de la scutec si de la servetele de 2 zile încerc cu bepanthen, cu sudocrem dar si cu crema de galbenele si tot nu e vizibila nici o schimbare ce as putea face? Ce sa mai folosesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Am dat odata peste un forum unde se discuta despre problemele create de anumite servetele sau scutece. Trebuie tinut cont de substantele chimice bagate in ele, nu sunt sanatoase pentru piele, mai ales pentru una asa de tanara.
Iritatia mai scade cu folosirea unei creme, dar nu trece de tot fara actiunea aerului. De aceea, cat poti de mult, sa lasi pielea descoperita, sa folosesti doar servetele simple, inmuiate in ulei simplu alimentar, sa speli funduletul cu apa si sapun sau eventual cu ceai de musetel.
Mama natura are mai bine grija de fund decat industria chimica.
Uite aici si invata din experienta altora: http://adelle.ro/fara-iritatii-de-scutec/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci esti mama si in loc sa te duci la doctor si sa primesti sfaturi adecvate de la profesionisti...tu intrebi pe TPU ce sa faci. Am senzatia ca a nimerit tare prost copilul ala...

| pysy5 explică (pentru anonim_4396):

Asta e parerea ta si sincer nu ma intereseaza

| Adminul000 a răspuns:

Du-te cu ea la un doctor

| pysy5 explică (pentru Adminul000):

Ma gândeam ca poate ma ajuta vreo crema ceva dar am sunat azi medicul sa vina sa o vada

| pisciutza19 a răspuns:

Ar trebui inainte sa folosesti servetele pe copil sa le opari foarte bine.Am avut si eu o iritatie candva atunci ca sa imi treaca am folosit crema vagisan iar apoi mama a luat pachetul si a oparit toate servetele si de aunci asa fac.Incearca si tu la mine de la asta a fost.Eu am o piele mai sensibila din totdeauna am fost asa.