| Sparklingskies a întrebat:

Bună. Am o frică care sună puțin penibil dar pentru mine nu e și anume că mi-am pus în gând o dorință negativă care nu-mi mai iese din minte de când mi-am pus-o acum 7 ani deoarece mi-e frică că s-ar putea întâmpla în viitorul apropiat și aceasta e : "Îmi doresc foarte mult să mor în somn". Se poate îndeplini sau pur și simplu îmi fac griji degeaba că s-ar putea îndeplini mai târziu? Efectiv nu mai pot suporta această teamă care nu trece niciodată și care mă macina atât fizic cât și psihic și nu știu ce aș putea să fac să pot trece peste această pagubă.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonimy08 a răspuns:

Nu are ce să ți se întâmple! Asta este doar ceea ce gândești. Te poate afecta puțin psihic această frică, însă nu se poate întâmpla să mori în somn. Cel mai bine este să incerci să nu te mai gândești la asta pentru că nu ai de ce, iar dacă nu reușești ar fi bine să vorbești cu cineva care te poate ajuta, precum un psiholog.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nimeni nu stie cum va muri. Asa ceva nu este programat.

| Violleta2022 a răspuns:

Stai cuminte, ca asa dorinta nu se indeplineste niciodata!
Ai probleme cu inima?
Fiindca doar cei cu probleme congenitale de inima au o sansa sa moara devreme in somn, restul... murim de ce ne este dat: posibil accidente de masina, inec, boli, cancere, samd.

Cred totusi ca esti mult prea tanar sa te gandesti al moarte si sa-ti induci un stres care te inspataimanta.
Te asigur eu ca tu nu vei murii in somn, dar la stresul pe care ti-l induci poti ajunge la nebuni, fiindca te macina zilnic pana inebunesti.

Lasa naibii prostia asta cu moartea si invata sa te bucuri de viata, autosugestioneaza-te ca vei trai 100 de ani sanatos si fericit, ca iti vei face o fmilie mare si frumoasa, ca vei avea o casa plina de fericire si veselie samd.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se poate îndeplini la simpla dorință, la simplul gând, doar dacă ești mare maestru fachir indian, sau la 90 de ani. Dar dacă insiști iar tu ești acela care insiști, te poți alege cu o insomnie.

| halogen001 a răspuns:

Viața e o formă efemeră de organizare a materiei, iar dorința de viață și frica de moarte sunt caracteristici ale viețuitoarelor înscrise în codul genetic și prin urmare e normal să existe o asemenea frică. De murit, murim toți, dar nu se știe foarte exact când și cum. A muri în somn e o moarte ușoară și mulți pot avea dorința asta. Omul nu moare când și cum dorește decăt dacă face ceva concret în privința asta. Dorința de a muri în somn nu grăbește moartea în nici un fel și nu influențează data morții.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Toți suntem datori cu o moarte.
Pune-ți și o dorință pozitivă. Gen "Să mai trăiesc cel puțin o zi".
Dimineața vei avea satisfacția că dorința pozitivă s-a împlinit, iar cea negativă, nu.
Doamne Ajută!
PS. Du-te totuși și la un doctor. Vorbesc la modul serios. Probabil suferi de anxietate severă și ai nevoie de niște bulinuțe ca să îți treacă.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Maturitatea varstei te-a facut sa-ti dai seama ca o decizie / gand gresita de acum 7 ani nu se potriveste cu prezentul tau, te duci la icoana ii spui lui Dumnezeu ca ti-ai schimbat parerea si acum vrei sa dormi linistit si atat, si nu se mai intampla nimic din ce-ti doreai tu acum 7 ani.
Dumnezeu nu e nebun sau glumet, daca ai spus ca tie frica ca se poate intampla (probabil te referi la EL), mai spune-i odata la icoana in gand noua ta parere despre moartea ta(cum ca nu mai vrei sa mori in somn, vrei sa mori cand v-a decide El la batranete) si gata o sa stie noua ta parere si nu mai ai griji happy

| Dvi2002 a răspuns:

Asta e doar un gand din mintea ta. Dorinta ta poate era sa mori in somn cand iti va veni sfarsitul, si da e cea mai usoara moarte

| Sparklingskies explică:

Vă mulțumesc mult pentru răspunsuri! Acum m-am mai liniștit happy