| Jdjrjrjrdndnfn a întrebat:

am si eu o problema care ma chinuie de ceva timp, cand vine seara si e timpul sa ma pun la culcare, ma cuprinde o stare de frica ca nu ma voi trezi pana maine dimineata, deoarece mi-am pus o dorinta in gand ( de a muri in somn) si imi este foarte frica sa nu se indeplineasca, parca am o impresie ca voi muri in somn, deoarece uneori ma doare pe partea stanga creierului( nu stiu ce am) si ca nu ma voi mai trezi si ma tem pana la groaza sa ma culc. Chiar si acum cand ma gandesc ca peste trei ore trebuie sa ma culc am o senzatie de frica ca ceva se va intampla pana maine si nu o sa-mi realizez planurile si degeaba ma gandesc la ziua de maine pentru ca nu o voi mai vedea. Inteleg ca sunt prostii si ca totul va fi bine, dar nu pot scapa de frica asta ce ma cuprinde si nu sunt sigura ca voi mai trece inca peste o noapte.Eu cred ca are legatura cu dorinta pe care mi-am pus-o in gand... Poate daca nu mi-as fi pus dorinta aceea stupida poate ca nu s-ar fi intamplat una ca asta! Ajutati-ma va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MorganaM a răspuns:

Eu dupa ce am vizionat fiecare film din seria Final Destination, vedeam la orice pas chestii care ma puteau omori. Ba chiar blenderul cu care imi faceam mancarea putea sa se defecteze si sa imi sara in ochi ceva chestie de acolo. Sa nu mai zic ca pot cadea caramizi de pe cladiri, poate intra vreun nebun cu masina pe trotuar, poate sa iti sara fix in ochi ulei incins cand prajesti ceva, etc.
Cu timpul, m-am calmat, dar nu am rezistat si iar am vizionat un film din seria asta, iar am avut starile alea de paranoia cronica, dar intr-un fel eram si realista. Trebuie sa fiu atenta pentru ca unele lucruri chiar sep uteau intampla.
In cazul tau, esti sigur ca nu se trage de la vreun film, sau ceva ce ai auzit?
Treaba e ca stii prea bine ca nu e adevarat acest lucru, dar continui sa ai o fixatie pe el. La mine a trecut cu timpul, vazand ca nu am patit nimic si desigur, multumeam si lui Dumnezeu ca ma pazeste.
Pana acum, ai vazut ca nu ai murit si nici nu o sa mori. Chiar daca te temi sau nu, tot dormi si tot te trezesti. Dar ce anume te-a facut sa ai aceasta fixatie? Trebuie sa fi inceput de undeva

12 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai bine este sa te duci la un psiholog, deoarece dorinta ta, si teama de a nu se implini, mi se par o problema destul de grava. Te-ai uitat ca mult la filme, nu murim sau devenim bogati dorindu-ne. In primul caz, moartea se produce la momentul potrivit, nu cand ne vrem noi.De asemenea, ar trebui sa vezi un neurolog pentru durerea ta. Sanatate!

| MorganaM a răspuns:

Cred ca ar trebui sa mergi la doctor sa vezi de ce te doare in partea stanga a creierului.
nu cred ca ar trebui sa fi atat de credul cu pusul dorintelor. dorintele nu se indeplinesc doar pentru ca ti le-ai dorit, ci pentru ca ai muncit pentru ele.
in cazul tau, e inofensiva

| Jdjrjrjrdndnfn explică (pentru MorganaM):

Pai...nu stiu de ce dar mereu ma gandesc la dorinta asta cu toate ca nu-mi doresc sa se intample...

| Jdjrjrjrdndnfn explică (pentru MorganaM):

Nu stiu nici eu m ai exact..probabil din cauza depresiei (cred)...dar totusi eu imi fac griji sa nu se indeplineasca intr-o buna zi...

| MorganaM a răspuns (pentru Jdjrjrjrdndnfn):

Ai depresie? Ce motiv ai sa fi trist si descurajat?
Ai patit cumva ceva accident? Chiar daca nu ai o mana, un picior sau ambele, asta nu inseamna ca ti s-a terminat viata. Am vazut, de exemplu, prin mall-uri chiar si vanzatoare ce nu aveau maini... adica le aveau doar pana la cot. Dar de aceea reuseau sa se descurce, erau frumoase per ansamblu si aveau si un salar cat de cat ok.
Chiar daca iit lipseste ceva fizic, psihic esti la fel de capabil. Trebuie doar sa te concentrezi pe ceva care iti atrage atentia si curiozitatea si sa devii cat poti tu de bun la acel cevawinking

| Jdjrjrjrdndnfn explică (pentru MorganaM):

Sunt fata dar merci oricum laughing : D

| MorganaM a răspuns (pentru Jdjrjrjrdndnfn):

Ow, scuuuuuze big grin

| Jdjrjrjrdndnfn explică (pentru MorganaM):

Nu-i nimic happy

| MorganaM a răspuns (pentru Jdjrjrjrdndnfn):

Eu dupa ce am vizionat fiecare film din seria Final Destination, vedeam la orice pas chestii care ma puteau omori. Ba chiar blenderul cu care imi faceam mancarea putea sa se defecteze si sa imi sara in ochi ceva chestie de acolo. Sa nu mai zic ca pot cadea caramizi de pe cladiri, poate intra vreun nebun cu masina pe trotuar, poate sa iti sara fix in ochi ulei incins cand prajesti ceva, etc.
Cu timpul, m-am calmat, dar nu am rezistat si iar am vizionat un film din seria asta, iar am avut starile alea de paranoia cronica, dar intr-un fel eram si realista. Trebuie sa fiu atenta pentru ca unele lucruri chiar sep uteau intampla.
In cazul tau, esti sigur ca nu se trage de la vreun film, sau ceva ce ai auzit?
Treaba e ca stii prea bine ca nu e adevarat acest lucru, dar continui sa ai o fixatie pe el. La mine a trecut cu timpul, vazand ca nu am patit nimic si desigur, multumeam si lui Dumnezeu ca ma pazeste.
Pana acum, ai vazut ca nu ai murit si nici nu o sa mori. Chiar daca te temi sau nu, tot dormi si tot te trezesti. Dar ce anume te-a facut sa ai aceasta fixatie? Trebuie sa fi inceput de undeva

| RedTurtleeee a răspuns:

Daca te doare pe partea stanga a creierului du-te la doctor ca poate ai ceva. poti suferi de anxietate daca iti este frica.si ca sa stii moartea in somn este cea mai nedureroasa, adica nu vei simti nimci.

| Jdjrjrjrdndnfn explică (pentru RedTurtleeee):

Nu conteaza.Tot frica imi este happy