| Arescu2q a întrebat:

Bună, am o frică mare de a ieși afară *anxietate cred. A începunt în clasa a 7 a cu atacuri de panică (amețeală, palpitații).În a 8 a a persistat și mai tare cu o frică ft mare de oameni și tot așa a persistat până să ajung să îmi fie frică să mai ies din casă. M-am uitat pe net și au apărut pe ecran tot felul de știri tâmpite despre violuri și tot felul de tragedii am început să ma gândesc de la net doar la tragedii.Am eu o bănuială de ce am anxietate în clasa a 5 a m-am mutat la țară și acolo un băiat tot se lua de mine (porecle, bătaie etc) după un timp au început și alți copii să se ia de mine.M-am multat la o altă școală acolo am dat de oameni la fel de toxici.M-am mutat și de la școala aia și acolo am dat de oameni buni și înțelegători. Acum sunt a 11 ea și nimeni nu s-a mai luat de mine la liceu. Dar frica a început iar de când a început pandemia și am stat în casă. Ce să fac? Sunt disperată, nu mai știu ce să fac să scap de frică și să pot să ies din nou afară. Am efectiv amețeală mereu și frică persistentă (înainte nu aveam chiar așa frica acum de când stau în casă cu pandemia e mult mai rea frica de când înainte) și știrile pe care le văd pe tv sau telefon m-au afectat. Vă rog să mă ajutați și fără psiholog că am fost la psiholog și nu m-a ajutat cu nimic. URGENT DAU FUNDIȚĂ (m-ar ajuta niște experiențe asemănătoare și cum le-ați rezolvat.) Ps:vă mulțumesc dacă ați citit până la final și scuze pentru greșelile gramaticale m-am grăbit să scriu tot)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"am fost la psiholog și nu m-a ajutat cu nimic"

eu zic cum că tu NU ai nimic!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din ce ai descris tu pare a fi anxietate generalizata, un medic psihiatru îți poate da anxiolitice pentru a funcționa normal.

| Arescu2q explică (pentru anonim_4396):

Aam spus că am fost la psiholog și nu m-a ajutat cu nimic

| anonim_4396 a răspuns (pentru Arescu2q):

Tu confunzi psihologul cu psihiatru. Psihologul oferă consiliera psihologica și medicul psihiatru prescrie tratament! Iar tu ai nevoie de tratament!winking

| Arescu2q explică (pentru anonim_4396):

Acum e pandemie nu se fac ședințe de terapie

| anonim_4396 a răspuns (pentru Arescu2q):

Tu ești cam greu de cap vad. psihologul ofera terapie, consiliere psihologica! psihiatru doar îți pune diagnostic și îți prescrie tratament nu terapie! Eu nu știu pe ce planeta trăiești de confunzi psihologul cu medicul psihiatru care oferă doar tratament și atât! Tu ai nevoie de psihiatru ca să îți de a tratament sa revii la normalitate ca vad ca trăiești alta realitate, și poți sa îți faci programare, la medic am fost eu acum câteva zile pentru tratament antidepresiv.sedintinte de terapie doar psihologul si psihoterapeutul oferă nu și medicul psihiatru! trezește-te la realitate. Cabinetele de psihiatrie sunt deschise!

| Arescu2q explică (pentru anonim_4396):

Bravo bă că vorbești și frumos cu alții de nu se poate tu cred că mai ai nevoie de ver-un psihiatru!?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Arescu2q):

Pe lângă ce ești schizofrenic mai ești și analfabet funcțional! Nu ești în stare sa scrii o propoziție corect gramatical! Cred ca mai mult de 12 ani nu ai.de aia ți ai luat bătaie nene ca ești oaie, ți ai luat bully! Ti am explicat ca la handicapați ca medicul psiholog oferă terapie și psihiatru tratament și ca cabinetele sunt deschise, dar tu ești psihotic rău trăiești în lumea ta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Arescu2q):

In comparație cu tine stimate domn arescu eu pot iesi afara, nu sunt speriat de bombe sa îmi fie teama sa ies afara, eu ies oriunde când vreau eu. Eu am încercat sa te ajut sa te îndrum la ce medic trebuie sa mergi și tu o ții pe a proasta! Tu ai probleme serioase ai nevoie urgent de tratament nu sa te iei în gura cu oamenii care îți vrea binele și îți spune clar ca aia sunt psihologi ce oferă terapie și ca dumneata ai nevoie de tratament având în vedere ca starea ta psihica e critica. Tu faci ce vrei! Eu nici nu o sa îți mai răspund la întrebări! Dacă te complaci în situația asta e problema ta și nu vrei sa te faci bine! Tu ai nevoie de psihiatru nu de psiholog! Du-te la psiholog, chiar la mai mulți și o sa vezi ca starea ta psihica nu se va îmbunătăți cu nimic. Ai fobie sociala/anxietate generalizata, psihoza! nici un psiholog domne nu o sa te ajute! Ai nevoie de tratament si de un dicționar ca ești agramat rău. Iti doresc. multa sănătate și te rog frumos sa nu mai îmi răspunzi!

| mihaela000ela a răspuns:

Se numeste agorafobie. Vorbiti cu un psihiatru sau psihoterapeut.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mihaela000ela):

Ce are el e clar schizofrenie! I-am explicat clar și frumos ca psihologul ofera terapie, consiliera psihologica și medicul psihiatru tratament dar el săracul nu înțelege deși i-am explicat de nenumărate ori. A spus ca psihologul nu la ajutat și i-am recomandat sa meargă la psihiatru ca fără tratament nu poate sa iasă din casa! Si nu înțelege un lucru atât de minor ca psihologul nu e medic și ca psihiatru prescrie tratament! Pedeasupra mai spune ca cabinetele sunt închise ca e pandemie. vorbim clar de o schizofrenie paranoida aici! Lumea încearcă sa îl ajute, sa îl îndrume la ce medic sa meargă și el o tine pe a lui, mai e si nesimțit pedeasupra nu vede în cel hal e ca ii e teama sa iasă afara.

| niname a răspuns:

Priveste acest video cu atentie si aplica metoda aceasta rapida ca sa scoti toata frica din tine https://youtu.be/oulCNId4JEg