| RainbowDash1 a întrebat:

Am o intrebare.
Am o alunita in spranceana dreapta care ma deranjeaza din punct de vedere mai mult estetic. Nu este foarte mare dar nu imi place. Am fost la medicul de familie si a zis ca nu pare sa prezinte un pericol (sa dea in cancer sau ceva).
M-am gandit la varianta sa o scot la unnmedic specialist insa nu sunt asa sigura. Daca o scot acasa cu o metoda naturista (otet sau ulei de ricin), sunt sanse sa apara complicatii, sa nu mai creasca parul? A mai trecut cineva prin asa ceva?
Va rog, este urgent, fiecare raspuns este apreciat. Ofer funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca pui substante toxice, iritative pe ea, nu va disparea dar risc sa se transforme in cancer. Uleiul de ricin și otetul stimuleaza cresterea firelor de par, nu indeparteaza alunite.

| RainbowDash1 explică (pentru Brigaela):

O fosta colega avea o alunita undeva pe frunte si mi-a spus ca, in vacanta de vara, si-a scos-o cu otet. Am mai vazut metoda pe internet insa nu cred ca e asa sigura.

| Brigaela a răspuns (pentru RainbowDash1):

Si tu crezi asa ceva? Probabil si-a batut joc de tine colega. Adica a vazut o tampenie mare pe internet si a zis: hai sa zic ac am facut si eu asa sa vad care e cel mai mare fraier si ma crede.

| RainbowDash1 explică (pentru Brigaela):

Aveti dreptate. O sa ma duc totusi sa vorbesc cu medicul de familie din nou. Cu toate ca mi-e frica ca nu va mai creste parul inapoi...

| Brigaela a răspuns (pentru RainbowDash1):

Pe zona de cicatrice, parul nu va mai creste cu siguranta. Trebuie sa te gandesti ce alegi: sa lasi alunita pe loc sau sa ai o zona lipsita de par (foarte mica, ca o liniuta trasa cu penita)

| RainbowDash1 explică (pentru Brigaela):

Multumesc, o sa mai astept totusi ceva timp ca sa iau o decizie.

| 1Q a răspuns:

Eu zic sa nu te risti si sa te duci la un specialist sa te scape de ea ca sa fii sigura.

| untu a răspuns:

Comanda produsul naturist HERBACLEAR de la www.herbaclear.ro sau FORMUCLEAR de la www.telestarshop.ro! Negii sau alunitele vor disparea in 3-4 saptamani!