| 123456Anonim123456 a întrebat:

Buna,am o intrebare cu ce ajuta alergatul, in afara de a arde grasimile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| nugasescusernameliber a răspuns:

Absolut orice tip de miscare fizica iti ajuta tot organismul, de la circulatie, greutate, rezistenta, piele si ten, elimini toxine, etc...alergatul este un sport cardiovascular si dupa nume iti dai seama ce organe ajuta. Insa in combinatie cu pizza si cartofi prajiti, cola si zahar la greu, ma tem ca nu te ajuta cu mare lucru, din pacate.

| BeSmart17 a răspuns:

1.Un stil de viata sanatos
2.ficatul
3. ajuta inima
4.vasele de sange
5.coloana, spatele, muschii
6. ajuta la prevenirea bolilor

| AurelionSol a răspuns:

Presupun că rezistența, e bine sa alergi, dar nu exagerat, și apropo, nu e chiar foarte eficient in slăbit, exercițiile HiiT te ajuta mai mult.

| JoSara a răspuns:

Inima devine tot mai puternică
Ajuta articulatiile
Previne osteoporoza
Scade riscul de boli cardiovasculare, infarct şi diabet, cancer (în special de colon, sân, endometru şi plămâni), presiunea sangvină, creşte nivelul de colesterol bun şi ajută imunitatea să lupte cu răceli şi cu alte virusuri
Reduce riscul de cataractă şi degenerare maculară
Creste longevitatea

| Creierash a răspuns (pentru JoSara):

As mai adauga faptul ca imbunatateste respiratia destul de mult. Asta e un efect "mai vizibil", "mai evident" decat arderea grasimilor.