| lolypop333 a întrebat:

Am o întrebare, dacă ați putea sa mă ajutați: am 13 ani sunt slabă și de vreo doua luni îmi curge un lichid alb nemirositor ce este? Am auzit ca este secreție vaginala. La cât timp îmi va veni ciclul?
Scuzați categoria.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SkyPilot a răspuns:

Ai auzit bine, asta este. Secretia este absolut normal si contribuie la sanatatea ta. Daca isi schimba culoarea sau daca capata miros, ar trebui sa mergi cat de repede la un control.
Nu putem sti cand vei avea menstruatia, dar in mod sigur nu este departe. Ar fi o idee buna sa ai la tine 2-3 absorbante de acum incolo. Ar trebui sa ceri sfatul mamei tale, mama ar trebui sa iti fie cel mai buun prieten.

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Secretiile vaginale sunt absolut normale deoarece cu ajutorul acelor lichide organismul mentine igiena vaginului in perfecta stare de sanatate prin eliminarea celulelor moarte si a bacteriilor, precum si mentinerea unui pH adecvat. Uneori fetele tinere considera ca fiind ceva anormal si le deranjeaza foarte tare faptul ca le umezeste si pateaza in exces chilotzeii dar de fapt, aceasta scurgerea alba reprezintă secreţia mărită a vaginului iar cauzele sunt de obicei emoţionale, o excitaţia erotică sau conflictele de natura psihica sau hormonala.In consecinta inainte de menstruatie poate creste volumul secretiei vaginale pe fondul unui stres emotional, hormonal sau psihic. Nimeni nu-ti poate preciza momentul debutarii primei menstruatii insa aceasta urmeaza sa se produca curand fiind anuntat chiar de aceasta scurgere vaginala.Ar fi indicat sa ai in geanta de scoala totdeauna 2-3 absorbante pentru orice eventualitate. Multa sanatate.