| incandescentul a întrebat:

de 2 luni si ceva imi simt nasul infundat si ma incurca foarte mult la alergat deoarece sunt sportiv. ce credeti ca e de facut straight face? parca obosesc de 3 ori mai repede

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| lia.d a răspuns:

Buna! S-ar putea sa ai o rinita alergica daca tine de atata timp, acum legat de starea de oboseala, poate fi si din alte cauze, nu neaparat ca ai nasul infundat, deci ar fi bine sa iei un bilet de trimitere de la medicul de familie, catre laborator si sa mergi sa-ti faci toate analizele de sange, apoi ar trebui sa faci un consult la un medic alergolog, tot pe baza unui bilet de trimitere, acesta iti va face tot felul de testari, sa vada daca esti alergic la ceva.Acestui medic sa-i arati analizele de sange.Ar fi bine sa te asculte si un internist, la plamani, inima, sa te consulte, ca sa ai o imagine completa, legat de sanatatea ta, Sunt medici de obicei internisti care au si specialitatea de alergologie si atunci rezolvi 2 probleme odata.Multa sanatate!

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pare ca ai o rinita alergica. Du-te sa te vada un alergolog.

Abh
| Abh a răspuns:

Du-te la ORL, ai o sinuzita cronica ce trebuie tratata.

| annie_9752 a răspuns:

Iti recomand Olynth. E foarte bun! Poti sa il obtii de la farmacie.Se pulverizeaza in fiecare fosa nazala si intr-un minut, doua nu mai ai nasul infundat.Ai mare grija, daca il folosesti prea mult timp, poate da dependenta.Iti recomand totusi sa consulti si un medic.Doua luni e perioada deloc de neglijat. Poate sa fie si o alergie sau ceva asemanator. Dar ai nasul infundat sau doar il simti asa si nu crezi ca e?

P. S. Cel mai bine te-ar putea sfatui un doctor, totusi! Sper ca ti-am fost de ajutor! Mult succes!

| toxic112 a răspuns:

Asa eram si eu... oboseam mai repede si 2-3 luni tot am avut nasul infundat dupa o raceala...desi nu eram deloc sensibila la raceli si din astea. du-te la doctor, de fapt la un orelist(ORL)deoarece eu am avut sinuzita acuta, sper sa nu ai aceeasi rpoblema dar iti recomand sa mergi al orl sa nu fie sinuzitatongue