| focaa a întrebat:

Astazi am fost la orl deoarece am facut o operatie la nas in urma cu 8 luni si dupa asta am inceput sa nu mai pot sta in spatii inchise, sa ma sufoc desi eu nu aveam nasul infundat. Na, am crezut ca e de la operatie. Astazi am fost la orl, iar medicul a inceput sa rada de mine deoarece eu sunt claustrofoba, si mi a recomandat sa merg la psiholog.straight face ma simt super ciudat de atunci, nu ma asteptam sa rada. A mai fost cineva la psiholog pentru asa ceva? astept raspunsuri serioase.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| EugeNNio a răspuns:

Da.probabil ca ai un inceput de claustrofobia, cred ca operatia a facut sa o declanseze.Fobiile sunt frici nejustificate fata de un obiect sau o situatie si se manifeste prin diverse simptome cum e la tine senzatia de sufocare.E bine sa mergi la un psiholog ca sa iti explice cum functioneaza fobia, ca tu sa constientizezi ce se intampla cu tine in spatii inchise si de ce te sufoci. Daca nu faci asta cu timpu o sa ocolesti spatiile inchise de frica sa nu te sufoci si faci ca fobia sa se invecheasca si sa fie mai greu de tratat.