| Ciprianccdlcjmrx a întrebat:

Bună, am o întrebare, de 4 zile am 39 febra, azi fiind a 4 a zi și azi am avut 38, ideea e ca am început sa-mi pierd mirosul, gustul încă nu și am zis sa întreb sa-mi fac test de covid? Sau sa fie de la răceală?

Ca și simptome am : Febra, Dureri musculare, frisoane, greata.

Și eu mâine sunt programat La un EEG și nu știu dacă ar fi ok sa ma duc în starea asta

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Asta poate fi și doar o răceală așa zisă, care este tot o viroză, dar cu alt virus.
Recomandate antiinflamatoare, exemplu, aspirină. Repaus la pat, lichide, ceaiuri.
O deplasare înafara locuinței, așa zisa gripă dusă pe picioare, poate să o agraveze și să facă vindecarea mai lentă, așa că, dacă poți, amână EEG.

| Catrice a răspuns:

Covid clar, stai departe de mine!

| gemeni6226 a răspuns:

Eu de n ori de cand eram racita mereu imi pierdeam simtul gustului si imi pierdeam si mirosul din cauza ca nasul imi era infundat, chiar si o colega alaltaieri a venit la servici cu simptome si ca ii e rau dar mergind la medic acesta l-a diagnosticat cu o simpla raceala in timp ce noi ceilalti toti am fost panicati pana la aflarea rezultatului sa nu cumva sa aiba covid.Eu cred caci covid ai cand ai probleme grave cu respiratia.Asta pentru ca ai intrebat o parere.Dar fa cum crezi tu, testul covid se face la propunerea medicului dar eu nu cred in nici un test covid asta e parerea mea.

| gemeni6226 a răspuns (pentru gemeni6226):

Testul EEG lasa pe alta data nu iesi pana nu te vindeci.

| RoCkKiD a răspuns:

Nu te duci nicaieri! Esti in simptomatologia de caz. Suna maine la prima ora la medicul de familie si intreaba ce sa faci. Nu iesi din casa, atat tu cat si oricine ami sta in casa cu tine, taota lumea in izolare pana vin rezultatele testelor.

| Legion7X a răspuns:

Sună la salvare măcar nu pleca așa din casă. Ai băut ceva rece sau te-a luat dintr-o dată?

| Vântulalb a răspuns:

Poti sa te duci, dar sa le spui ce simptome ai. Daca ei considera ca este altceva decat o raceala, iti fac acolo testul.
Fiind vorba de EEG, nu mai amana. Sanatate!

| Vântulalb a răspuns (pentru Vântulalb):

Totusi, de 4 zile puteai sa vorbesti cu medicul de familie. Te ajuta mai mult decat noi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa-ti un test de covid. Cel mai bine e asa.

| Sekim a răspuns:

Eu zic sa faci testul covid. Sa iti pierzi gustul cand esti racit se poate, eu am patit de multe ori cand eram mai mic sau sa ti se creeze un gust amar orice ai manca pana si cand bei apa. Cu febra aia nu e bine, ar fi trebuit sa scada deci mai bine fa un test preventiv.

| AnOnImuSS1 a răspuns:

Salut,suna-ti medicul de familie s-ar putea sa se agraveze (este posibil sa ai usoare simptome de covid )dar sanatatea conteaza.(autoizoleaza-te si nu te duce la EEG ) toate analizele se fac pe loc acol. sfatu meu este sa suni la medic si sa stai acasa pana ce te indruma el ce sa faci! Sanatate multa!