| andreea350dum a întrebat:

Bună TPU, de aproximativ o săptămână am răcit, am avut dureri de cap, înţepături în muşchi, am avut o seară febră, frisoane însă în prezent acum de acum 3 zile până acum mi-am pierdut mirosul şi gustul, acum nu ştiu dacă ar fi o formă mai uşoară de Covid-19 sau o gripă mai rea, alte simptome acum nu mai prezint, decât că am nasul înfundat şi gâtul înfundat de mucus şi că nu mai am gust şi miros. Acum că o fi Covid că o fi Gripă nu ştiu, dar alte simptome nu am decât că mi-am pierdut mirosul şi gustul, chestia asta se poate întâmpla şi din cauza gripei? Şi cât ar dura? Vi s-a întâmplat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cam 2-3 saptamani.

| andreea350dum explică (pentru Violleta2022):

Şi ce ar putea să fie? Nu vreau nici să mă îngrijorez prea tare

| Violleta2022 a răspuns (pentru andreea350dum):

Ar putea fii orice: covid, influenta, sau o banala gripa, vad ca ai cel putin 6-7 simptome comune la toate.
Ca sa stii sigur, va trebuii sa faci test de covid si influenta si sa le iei prin eliminare.

| andreea350dum explică (pentru Violleta2022):

Nu fac test covid că mi se pare scump 2-3 milioane sau cât e. Totuşi

| Violleta2022 a răspuns (pentru andreea350dum):

Atunci stai in casa, izolata 14 zile, macar nu infectezi pe altii, daca ai covid.

| andreea350dum explică (pentru Violleta2022):

Da stau, lasă că alţii m-au infectat pe mine în primul rând şi după eu la rândul meu dacă voi infecta. Sper să-mi treacă, atât mai am nas înfundat şi pierdere la miros şi gust. La gust simt doar sărat şi dulce, atât