| BosonHiggs a întrebat:

Bună am o întrebare:În cît timp mori dacă faci stop cardiorespirator?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

In câteva zeci de secunde (așa, pe scurt)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În primul rând îți pierzi conștiința. Apoi creierul ne mai primind oxigen, moartea survine în câteva minute, cam 5.

| Sonia822 a răspuns:

1.Daca ajungi repede la spital bun, te pot tine in viata aparatele. Si traiesti cat timp aparatul, in mod mecanic, pompeaza. Aparatul ia locul inimii. Creierul poate fi functional sau nu.
2. Depinde daca s-a rupt ceva, si daca s-a intervenit in timp record.
3.Inima pompeaza sangele, care ajunge la creier, astfel fiind oxigenat. Creierul, fara oxigen, moare. Daca un pacient cu stop cardio nu a fost resuscitat din primele secunde, ramane leguma. La 5-7 minute creierul moare. Poate trai imobilizat la pat, respirand prin aparate. Mai sunt si minuni, daca rugaciunile sunt puternice. Au mai scapat unii.
4. Daca a facut stop, si nicio persoana de langa el nu a stiut sa-i acorde primul ajutor pana la sositea salvarii (mai mult de 15 min) nu e de bine
5. Fa un curs de prim ajutor

| mirceakitsune a răspuns:

In cat timp poti sa mori daca nu stii romana?