| anyone2013 a întrebat:

Buna,am o intrebare mai delicata, am secretii vaginale mai mult de 2 ani,aproape 3, nu ar trebui sa am menstruatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Ar trebui sa apara cat de curand

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai de ce să te îngrijorezi!

NU este o "regulă generală" pentru a prezice exact când îţi vine menstruaţia!

În general, prima menstruaţie/menarha vine între 11-15 anişori - deci, mai are timp...

Menstra vine atunci când organismul este "pregătit" şi eşti destul de matură/dezvoltată.

Ai RĂBDARE că va veni şi menstra şi te vei "sătura" repede de ea.

"Exista cateva semne care iti pot indica faptul ca ciclul menstrual ar putea veni in curand: par pubian, par la subrat, cresterea sanilor si scurgeri vaginale. Media de varsta la care apare primul ciclu menstrual este 12 ani, dar poate aparea oricand intre 9 si 15 ani." - SURSA : http://www.copilul.ro/......a5645.html

Toate cele bune.

| anyone2013 explică (pentru bursuc001):

Eu stiu toate acestea pederost, dar am dat intrebare deoarece sint dezvoltata, nu sunt slaba si altele

| Latinmoon a răspuns:

Te lamuresc eu! Scrie-mi ce ai vrea sa stii mai exact printr-un mesaj.
Si nu te ingrijora asa este normal!

| anyone2013 explică (pentru Latinmoon):

Iti voi scrie in privat

| Latinmoon a răspuns (pentru anyone2013):

Asta am zis si eu big grin

| anyone2013 explică (pentru Latinmoon):

Tiam scris, a venit mesajul
?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ciclul menstrual poate incepe oricand intre 10-16 ani, asteapta ca o sa-ti vina curand.
Te pup!

| giony54 a răspuns:

Consulta un medic si sa faci spalaturi vaginale cu bicarbonat de sodiu si ceai de galbenele.

| Miihaelaaa a răspuns:

Dar ar fi tebuit sa ai deja, dar de ce sa te ingrijorezi degeaba mai bine consulta un doctor si el te va lamuri.

| anyone2013 explică (pentru Miihaelaaa):

Asa as face, dar nu am cum, si cu mama noi nu discutam pe asa teme, nici nu am discutat niciodata despre pubertate

| Miihaelaaa a răspuns (pentru anyone2013):

Dar poate ar fi timpul sa incepi sa discuti cu ea despre asa teme. Nici eu nu vorbesc cu mama despre asa ceva dar cu prietena mea vorbesc.

| anyone2013 explică (pentru Miihaelaaa):

Ar trebui sa vorbim cu mamele noasrte despre asta, dar nu am curajul, si stiu multe despre dezvoltare

| Barbie69 a răspuns:

Ba da...o sa iti vina curand

| anyone2013 explică (pentru Barbie69):

Tu ai deja experienta?
citi ani ai?