| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare mai delicata. Daca intr-un cuplu,mama este perfect sanatoasa si tatal are o malformatie congenitala, care sunt sansele aparitiei unei malformatii la copil? Cum se poate evita una ca asta? Vreau raspunsuri serioase. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| somebodythatiusedtoknow a răspuns:

Salut. Din ce stiu eu, nu se pot evita malformatiile congenitale, atunci cand unul dintre parinti este afectat. Se pot evita doar cele pe care le induce mama din neglijenta ( facand radiografii, tomografii, luand anumite medicamente etc). Dar stiu ca se poate determina existenta sau inexistenta anomaliilor.
Si depinde acum si de ce malformatie vorbesti, anumite boli transmitandu-se la urmatoarea generatie de copii sau cu precadere pentru un anumit sex. Consulta un medic pentru mai multe informatii.

| ÁnΌMŀŠ a răspuns (pentru somebodythatiusedtoknow):

Multumesc pentru raspuns!

3 răspunsuri:
| Deliiiia a răspuns:

Sansele sunt de 50%, iar aparitia acestor malformatii poate fi diminuata printr-o sarcina controlata.

| Dzeko7 a răspuns:

Exista posibilitatea unei malformatii nu stiu cum se poate evita mai bine intrebi un doctor.