| Sașa234 a întrebat:

E o intrebare mai delicata! Se afla vreo persoana care sufera sau a suferit de hidronefroza congenitala(boala la rinichi)? Daca da, imi poate spune ce inseamma si cum se trataeaza!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt student la medicina. Congenitala sau nu, hidronefroza e acumularea de lichid in rinichi datorata unei eliminari deficitare din diverse cauze (ingustarea regiunii care leaga ureterul de rinichi sau de vezica sau pur si simplu refluxul urinei din vezica inapoi in uretere sau rinichi). De obicei, hidronefroza congenitala se rezolva de la sine, nu are nevoie de tratament, deoarece caile urinare se adapteaza, dar daca se inrautateste, se intervine chirurgical.