| Daiii a întrebat:

Am o intrebare. Pastilele anticonceptionale intarzie menstruatia? Am luat 3 luni AC Karissa, iar luna aceasta am luat Yaz, doar ca menstruatia trebuia sa apara in data de 26 si nu a aparut. Oare AC sa fie de vina? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care pastilele AC sunt folosite ca metoda de tratament sau in scop contraceptiv, in acel caz CICLUL MENSTRUAL devine PERFECT REGLAT la lungimea constanta de 28 de zile adica cele 21 zile ''active''+ 7 zile de pauza intre 2 blistere/folii cu pastile AC. Menstruatia se produce intotdeauna in perioada celor 7 zile de pauza, insa cu mentiunea expresa ca ziua de incepere a sangerarii menstruale NU se produce de fiecare data in aceeasi zi a perioadei de pauza. Menstruatia care a pornit in a 2 ori a 3-a zi a perioadei de pauza sau in ce-a de a 6-a ori a 7-a zi a pauzei se considerata ca este perfect normala. Variatile care pot sa existe in orice activitatea hormonala sunt cele care provoaca micile abateri de +/- 1-2-3 zile de la un ciclu menstrual la altul. Multa sanatate!