| AnaMaria2430 a întrebat:

Buna, am o intrebare pentru fete. Am 13 ani ani si am avut prima menstruatie pe 12 noiembrie, astazi este 22 decembrie si inca nu mi-a venit. (Sunt virgina) ar trebui sa ma ingrijorez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu ar trebui sa te ingrijorezi, pentru ca-i normal ca in primul an cand iti vine menstra sa vina cu intarzieri mari, de saptamani si luni, pana se regleaza.
Ar trebuii sa discuti asta cu mama ta, pentru ca esti la varsta cand ar trebui sa primesti educatie sexuala, de igiena si bineinteles, a aparatului reproducator.

| Ineys a răspuns:

Esti virgina la 13 ani? Chiar trebuia mentionat asta ca altfel nu ne prindeam.

| Pavlov_Manu_1990 a răspuns:

Nu trebuie să te sperii ciclul menstrual al vostru poate întârzia în mod normal

| Pavlov_Manu_1990 a răspuns:

Pe scurt nu te speria la fete ciclul menstrual are pauze