| AnaMaria2430 a întrebat:

Buna, am 13 ani. Mi s-a inceput Prima menstruatie pe data de 14 noiembrie, acum suntem in 16 decembrie si inca nu mi-a venit(sunt virgina) ar trebuie sa ma ingrijorez?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mayaxhh a răspuns:

Buna...Nu ai nici un motiv pentru care sa te ingrijorezi.
Avand in vedere ca luna trecuta a fost prima data, nu are cum sa se regleze asa repede...
Mai asteapta, nu iti fa griji, o sa iti vina in curand
Eu am de 3 ani si nici acum nu s-a reglat...

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"Mi s-a inceput...si inca nu mi-a venit"

În funcție de organismul fiecărei fete, menstruația poate să țină de la 3 până la 10 zile. Cantitatea de sânge scade pe măsură ce trec mai multe zile.

mai vezi aici:
http://www.adolescenteen.ro/......a-le-stii/

| GeneviveJ a răspuns:

Cateva zile in plus sau in minus nu sunt o problema, de asemenea tine cont ca un ciclu menstrual dureaza intre 28 si 32 de zile dintre care intre 3-6 zile (cu aproximare ) dureaza sangerarea. Majoritatea femeilor au un ciclu menstrual de 28 de zile deci daca stai si calculezi niciodata menstruatia nu va veni pe aceeasi zi a lunii, si nu e nimic anormal in asta. Intarzierile de cateva zile sunt perfect normale, iar la varsta ta si mai ales ca abia te acomodezi si tu si corpul tau cu aceasta schimbare, e normal ca sa dureze o perioada de timp pana ce ciclurile se vor regulariza.

| Narcoticsssq a răspuns:

Nu ai de ce sa te ingrijorezi. Fiecare organism e unic. Nu o sa ai intotdeauna un ciclu regulat. Uneori o sa iti vina mai devreme si alteori mai tarziu, se poate deregla din cauza unor probleme de natura hormonala sau raceala. Nu e ceva grav