| anonim_4396 a întrebat:

Am o mare problema.crying( De 2 ani( aproximativ) am vergeturi pe sani... iar de iarna trecuta mi-o aparut si pe coapse. si pe picior.( langa genunchi partea interioara) Mentionez ca am 15 ani. Ce trebuie sa fac sa'mi treaca.( toata vara am purtat blugi lungi din cauza vergeturilor)... va rog ajutati-ma

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Gasiti aici cateva remedii naturiste: http://www.i-medic.ro/remedii/remedii-naturiste-pentru-vergeturi Sper sa va fie de folos. Incercati sa aveti o dieta echilibrata, sa va mentineti o greutate normala, sa va hidratati bine (1, 5-2 L apa/zi), sa faceti sport si sa folositi o crema anti-vergeturi din comert/un remediu naturist. Multa sanatate!

| alexandraalis a răspuns:

Cu toate că s-au găsit o serie de metode care pot duce la ameliorarea sau estomparea vergeturilor, acestea nu dispar în totalitate.
Dar, te poti da in fiecare seara cu o crema de corp, ai grija sa nu slabesti brusc, sa nu te stresezi, sa iei minerale.
Eu am incercat multe creme antivergeturi - nici un rezultat, decat banii cheltuiti, in schimb am folosit balsam cu galbenele si propolis (maria trebar) de la plafar, pret 6-7 ron, bun pentru cicatrici si parca nu se ma vad asa ca inainte, dar tot acolo sunt.
Poarta fusta, mergi si te bronzeaza nu mai conteaza multe fete, femei au, daca nu au reusit actritele sa scape de ele definitiv pentru ca au banii multi, noi nu vom scapa usor. Si eu sunt disperata, dar crede-ma cine zice ca a scapat definitiv de ele cu creme, uleiuri minte, poate doar cu laser, nu stiu, oricum eu nu imi permit acest lux. FUNDA.

| Tsunade99 a răspuns:

Pai scrie si tu pe google: crema anti vergeturi, si poate o sa gasesti. Eu una am de la 11 ani dar nu mi-e rusine cu ele, dar mi-a zis doctorul sa nu pun crema ca o sa imi treaca.

| dracidus a răspuns:

Pisi mama draga... Nu prea ai ce face. Vergeturile apar in momentul in care slabesti brusc foarte mult (poate prea mult!). Teoretic, in timp, iti vor trece (vor disparea). Daca, Doamne fereste, in cel mai rau caz, n-ar disparea si te vor deranja prea mult, vei putea sa-ti faci operatie cu laser ca sa le indepartezi.

Eu iti dau un sfat: impaca-te cu ideea. Prietena mea este intr-o situatie asemanatoare cu a ta si, crede-ma, isi mananca nervii pe tema asta. Eu i-am zis ca o iubesc si cu si fara, ca mi-e totuna. Si chiar asa este, sa stii! Nu conteaza daca ai vergeturi sau nu. Conteaza, mai degraba, ce e in tine. Bine, conteaza sa fii si frumusica, nu zic nu, da' frumusetea despre care vorbesc chiar nu este afectata de vergeturi.

Invata sa te accepti pe tine asa cum esti. Momentan, chiar nu ai ce face, decat sa incerci sa faci putina miscare, eventual putin masaj in zona respectiva (masaj zilnic) si, daca dispui de eforturile financiare, sa-ti iei una din cremele alea miraculoase. Nu cred ca vor functiona cremele, dar masajele par a fi foarte eficiente. Prietena mea, de cand a inceput sa isi maseze zonele respective, mi-a zis ca au inceput, incetul cu incetul, sa-i dispara vergeturile si, pana acum, au disparut cam un sfert din ele. Deci sa stii ca nu esti fara speranta! Spor si ai grija de tine!

| alexandraalis a răspuns (pentru dracidus):

Ce ai scris aici este adevarat, cine te iubeste, te iubeste si cu si fara vergeturi, oricum pot aparea oricand la orice femeie.
Sunt de acord cu tot ce ai scris.

| Lisadream a răspuns:

Vergeturile apar de la scaderi si luari rapide in greutate, teoretic. Eu nu am avut variatii de greutate dar tot am vergeturi. Se spune ca sunt de 2 feluri rosii si albe, cele rosii se pot vindeca cele albe nu. iti recomand sa ceri la magazin naturist crema pentru vergeturi si sa te dai in fiecare seara ca sa previi aparitia altora. daca nu vor trece cele pe care le ai macar sa previi aparitia altora. eu am dat 50 de lei pe o crema de la Favisan parca dar o sa am un an de zile cred. Se spune ca vergeturile apar pentru ca nu este hidratata pielea. Am o prietena care este insarcinata si s-a dat cu ulei zilnic pe burtica sa nu ii apara vergeturi si chiar nu are deloc.

| alexandraalis a răspuns (pentru Lisadream):

Am folosit crema de la Favisan si in cazul meu nu a dat rezultate, in schimb dupa o saptamana balsamul cu galbenele si propolis de la maria treber, cumparat de la plafar parca le-a mai ameliorat. Nu te contrazic poate la tine a dat rezultate, dar la mine nu.

| simonanegru271207 a răspuns:

Ai slabit repede...incearca sa te dai zilnic cu o lotiune de corp pentru fermitatea pielii