| Antonia02 a întrebat:

Am o mare problema... Timp de 1 an de zile sufar de urticarie cronica si nu mai reusesc sa scap.Am facut f multe analize si toate au iesit bine.Ca sa nu ma manace pielea trebuie sa tin mancarimile sub control cu o pastila Claritine pe zi.Problema mea cea mai mare este ca imi doresc un copil si vad ca nu mai reusesc sa scap de aceasta urticarie. Oare imi va afecta sarcina boala asta? Am fost la diferiti doctori,unii au zis ca nu,altii ca da, ca nu e bine sa iau pastile pe perioada sacinii.A mai trecut cineva prin asa ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Unde anume te manca pielea?
sa stii ca mancarmiea poate fi de origine pshiologica, atacuri de panica etc fa-ti analize la glanda tiroida
da medicamentele influenteaza copiul aflat in burta asta e clar totul influenteaza alimentatia, medicamente etc
nu sta la un singur doctor fi diversa mergi la mai multi acea urticarie trebuie sa fie cauzata de ceva

| sosostore a răspuns:

Poate esti alergica la ceva si trebuie sa gasesti acel ceva,

| Antonia02 explică:

Am fost la 3, 4 medici, am fost si internata la spiatalul Colentina cu aceeasi problema.In prima faza mi-au zis ca am urticarie datorita giadiei, singura care imi iesise in analize.Insa m-am tratat, am refacut analizele si au iesit fara giardia, asta acum 3, 4 luni.In rest am facut toate analizele posibile...la tiroida,virusuri,toxoplasma, toxocara, urorocultira, copro si mai sunt, dar nu le mai retin.Toate mi-au iesit bune.Chiar am facut si testele acelea sa aflu daca sunt alergica la mancaruri, polen, etc si au iesit bune.La alimentatie am grija.Ma gandesc ca daca va continua urticaria asta eu nu voi reusi sa fac copil... ceea ce imi doresc!