| Cosminacautamuzica a întrebat:

Buna am o măsea care e găurită și are o bucățică de carne care iese din ea. De 2 zile mă doare tare și m-am uitat in oglindă și jumătate de măsea e neagra.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Caro34 a răspuns:

Ai o carie si trebuie tratata corespunzator de un dentist. Nu-ti fie frica; du-te cat mai repede! Numai bine!

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

E cariată. Mergi la dentist decat sa intrebi pe TPU.

| haileewatson a răspuns:

Mergi la dentist. De ce astepti? Vrei sa se raspandeasca infectia?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Carenea" aia este cel mai probabil pupla dentara care sa inflamat.
Ti s-a spus deja sa te duci la dentist. Fie se va extrage acea masea, fie ti se va face un tratament de canal, o reconstructie endo si ti se va recomanda o coroana. Corona va fi in cel mai bun caz dar din descriere sansele sunt destul de mici. In plus cea din urma te va costa ceva dar daca o lasi se va imprastia infectia si te va costa mai mult pe viitor.