| neacsumihai2009 a întrebat:

Am o masea mai gaurita, cam jumatate
si una aproape inexistenta

Are cineva o idee asupra costurilor de reconstructie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| PeFuga a răspuns:

In primul rand iti trebuie o radiografie (12-15 lei pentru fiecare dinte)
Pentru maseaua gaurita pe jumatate, daca se poate rezolva cu o simpla plomba - 100-150 lei. Daca trebuie reconstructie cu pivot din fibra de sticla 150-350 lei. Daca trebuie pivot metalic si coronita te costa vreo 400-500 lei. Daca e nevoie de tratament de canal pe langa asta, se mai adauga inca 150-300 lei (150-200 lei in cazul in care se face tratamentul de catre stomatolog generalist, 250 lei sau mai mult daca se face tratamentul la medic specialist endodont).
Cea aproape inexistenta probabil ca trebuie extrasa. Asta te costa intre 80 si 200 lei. Ca sa pui ceva in loc dupa extractie e mai dificil. Fie pui un mentinator de spatiu (masca Kemeny) - 250-350 lei, fie o lucrare ancorata pe dintii din stanga si din dreapta (probabil 300-450 lei pe element), fie pui implant (400 euro, iar dupa 3-6 luni coronita pe implant, aproximativ 600 lei+bont protetic 70-100 euro), fie pui un aparat ortodontic care sa iti mute molarii ramasi singurei in locul celui extras (1000-1500 lei aparat metalic+100 lei activarile lunare).
Daca molarul distrus este unul de minte, poti sa nu te stresezi cu umplutul spatiului liber.
Preturile date de mine sunt pentru un cabinet decent, nici de fiţe, nici de fundul uliţei happy

3 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

Cam 150 RON - 200 RON costă extracţia de molar.
şi cam 200 RON pentru o obturaţie de canal şi plombă manoperă + plombă. Eu sper să fie în viitor adus tratamentul revoluţionar prin celule stem prin creşterea şi regenerarea dinţilor! Preţurile diferă de la cabinet la cabinet şi de zonă, dacă este în Bucureşti sau în provincie.

| Celcareajuta a răspuns:

2-3 mil aia pe jumatate
4-5 cealalta daca se poate(posibil extractie si atunci iesi mai ieftin, financiar vorbind big grin)