| MirelaR01 a întrebat:

Bună..Am o mică problemă.
Astăzi, chiar acum vreo 10 minute, ma plimbam afară cu prietenii. Si o fată, care se plimba cu pennyboard-ul(un fel de skatebord), a alunecat de pe el si pennyboardul mi.a venit mie in partea din față a piciorului, mai exact in tibie.
A fost chestie de secundă, eu efectiv vorbeam cu prietenii, si m-am trezit ca ma doare piciorul, si apoi mi.am dat seama de ce... Mi s-a invinetit putin zona aia, si ma doare uneori.Dar pe mine mă pune pe ganduri faptul ca acolo unde m-am lovit este o adancitură mică. Adica daca duc degetul peste tibie, cand ajung in zona respectiva, se adanceste putin(foarte putin, dar se vede diferenta)
Ma doare uneori, dar pot sa merg...
Si chiar m-am alarmat putin, pentru ca pur si simplu eu mergeam si mi-a venit pennyboard-ul in picior..Adica nu a fost la un meci de fotbal sau ceva unde ai sanse sa te poti accidenta.
Si mi.e frică sa fie grav..Adica pot sa merg, dar tibia, fiind un os lung, sper sa ca mi fracturat( s-au sa se fisureze)
Chiar nu stiu ce sa fac..am mici probleme de genul ăsta, pe care le fac uneori din vina mea, alteori intamplator..si ma speri repede..Chiar nu as vrea sa fie ceva grav. Si stiu ca unii o sa spuneti sa fac radiorafie, pentru ca este cel mai sigur mod de a afla daca am ceva, dar daca ma puteti sfatui, astfel incat sa imi dau seama daca trece pe parcurs, acasă sau chiar am nevoie sa merg la medic.
Repet, pot sa merg, dar sunt vanata si ma doare uneori.
E o vanataie normala sau poate ceva mai grav?
Vă rog, ajutor, daca puteti sa ma sfatuiti. URGENT.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| francut a răspuns:

Nu ai nimic. Adancitura este din cauza loviturii. Isi va reveni. Vanataia e normala la asa lovitura. Trece. Cu un masaj usor (usor, nu tare) trece mai repede. Daca era fractura, acum urlai de durere, nu stateai cu noi la povesti. Nu e nevoie de medic. Sanatate!

1 răspuns:
| francut a răspuns:

Si ea e fata happy