| Dlorena26 a întrebat:

Am o nelamurire si sper ca ma puteti ajuta!

Doctorul meu ginecolog mi-a presiscris contraceptivele Karissa pentru reglarea menstruatiei pentru ca aveam menstruatie neregulata, domnisoara de la farmacie mi-a spus sa incep sa iau pastilele din prima zi de sangerare.

Avand in vedere ca ciclul meu era neregulat am avut intr o zi o sangerare dar mica si atunci am inceput pilulele si din acea zi nu am mai avut nici macar o sangerare! Intrebarea mea este in cazul in care fac sex sunt protejata sau nu, sau o sa incep sa fiu protejata nuumai dupa ce termin prima blisture de medicamete si o sa imi vina menstruatia?
Utilizator

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AutumnDay a răspuns:

Daca ai luat minim 5-7 zile anticonceptionalele, esti complet protejata si vei fi protejata si in perioada de 7 zile dupa ce termini pastilutele. Pastilutele le reincepti in ziua 8, dupa pauza de 7 zile.

2 răspunsuri:
| Annamaria21 a răspuns:

O să fii protejată atunci când o să iei pilulele din prima zi de menstruație, menstruație, nu sângerări asemănătoare menstruației.

| Dlorena26 explică (pentru Annamaria21):

Pai de obicei cand aveam menstruatie in prima zi aveam niste sangerari si doar din a doua zi incepea mai abundent iar eu mai am cam 10 pastile si termin prima blisture de 21 de pastile si atunci in cele 7 zile de pauza ar trebui sa imi vina menstruatia