Întrebare recomandată | DeeDeea a întrebat:

Buna,am o problema, am 13 ani si transpir abundent(nu miroase nimic), dar ma simt jenant .....cine este in situatia mea stie,cand ma duc undeva :scoala,rude,prieteni,transpir,iar cand ajung acasa NIMIC,stiu ca este de la crestere, am folosit bicarbonat dar fara efect, mi-am cumparat recent un anti-perspirant Nivea Stress Protect, mmm..nu prea ma ajuta cu nimic, nu stiu ce sa fac....ma spal in fiecare seara. Sper sa existe un leac pt.asa ceva, chiar daca sunt in timpul cresteriiiiisad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Iubibilăă a răspuns:

Cred ca este de la pubertate ori nu esti epilat la subrat ori e foarte cald afara, ori... esti prea stresat.
Pa, pa.

| Kenzorel112 a răspuns:

Sincer eu cred ca esti emotiva timida etc si cand nu te simti in locul tau adica acasa sau udneva mai singura si nu face foarte mult efort nu cred ca mai transpiri. Poate fi ca consumi mult lichid dar asta e bine sau ca consumi multa alimentatie sarata. O sa iti revii cu timpul dar pana atuncia foloseste anti-perspirantul care crezi ca iti e mai de folos si ai incredere ca totul va fi bine. Pa-pabig grin

| David_Emanuel_1994 a răspuns:

Dap exista leac.stai la un loc racoros, si nu mai alerga atat.si nu mai manca atata sare.

| DeeDeea explică (pentru David_Emanuel_1994):

Hmm..vara nu prea gasesti un loc racoros, si sare nu manac de fel happy

| addyy77 a răspuns:

Trebuie sa faci mult sex sa transpiri in pat si gata, termini transpiratia.

| ClaudiiaB a răspuns:

Iti recomand anti-perspirant de la Oriflame. Fa un dus in fiecare seara, te dai cu anti-perspirantu' si trece. Pup!

| DeeDeea explică (pentru ClaudiiaB):

Am si de la oriflame, nimic (bani aruncati pe geam ).

| acnaib20 a răspuns:

Incearca sa mananci sarat foarte putin si consuma cat mai multe fructe happyDin cate stiu cauza ar fi prea multa sare in corp care tine sa se elimine prin transpiratie daca nu e asta nu cred ca poti face altceva, asa e organismul tau happy

| Mary2207 a răspuns:

E normal sa transpiri..prin transpirat elimini apa pe care o bei.Asa mi se intampla si mie. Daca e prea cald transpiri si mai mult. Sfatul meu e sa ti ceva pe tine pentru a nu se vedea.Si sa continui sa bei apa deoarece nu poti rezista fara apa nici 5 ore!

| Butuza_Gabriel_1999 a răspuns:

Cu ce tip de deodorant te dai?

| MoarteadeCatifea a răspuns:

Ma si eu am 13 ani si mi se intampla la fel.Eu te sfatuiesc sa stai la umbra si cand simti neaparat ca transpiri ia ceva mentolat.Credema ca la mine merge.Bafta