| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema care ma framanta de ceva timp...am par pe fata si ma simt ingrozitor, ma epilez cu ceara, dar nu pot sta mereu sa ma epilez, mai ales ca acum e f cald...si e f inestetic...va rog sa ma ajutati si sa imi dati un sfat...Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
tundenana
| tundenana a răspuns:

Se numeste Hirsutism, si este cauzat de nivelul de tetosteron in cantitati mai mari decat e normal la o femeie (tetosteronul fiind hormonul principal barbatesc )... din pacate este o problema delicata si inestetica... trebuie sa mergi la un endocrinolog neaparat... numai sta e fff important sa te tratezi la timp si corect... cu un tratament corespunzator poti avea o viata normala... sfatul meu ar fi sa te interesezi de un endocrinolog bun... eventual ai putea sa mergi la medicul de familie sa iti faca un bilet de trimitere la un endocrinolog... va trebui facute niste teste de sange si apoi vei primi un tratament hormonal si mai mult ca sigur ceva anticonceptionale... nu te speria nu esti singura si nici ultima... si eu cunosc persoane cu asemenea probleme, in timpul studentiei am si vazut multe cazuri fff grave de hirsutism... cu par pe fata, piept, burta, fund, spate... asa ca stai linistita ca se poate trata insa trebuie mers la medic cat mai repede... orice boala trebuie tratata la timp ca poate degenera in ceva mult mai grav... multa sanatate

| psiholoaga a răspuns:

Degeaba tratezi problema, fara sa investighezi cauza. Mergi la endocrinolog, s-ar putea sa fie un dezechilibru hormonal si mai bine sa faci niste analize, sa iti prescrie, daca e cazul, un tratament si atunci parul va disparea de la sine. Cunosc o tipa careia ii creste par si pe sani si pe gat si pe fata si, chiar daca se depileaza, tot se cunoaste la 1-2 zile dupa. Asa ca mai bine mergi la medic si trateaza cauza.

| buburuzAndreea a răspuns:

Altfel decat cu ceara prea ai cum. E printre cele mai simple metode. Am o prietena care se epileaza pe fata (la mustata mai exact blushing ) cu epilatorul. Dar doare ingrozitor, nu multa lume poate suporta durerea. Eu un anul pot. O alta solutie ar fi epilarea definitiva cu laser. Fiind pe fata nu este o zona prea mare si probabil nu ar costa incredibil de mult. Pui niste banuti la pusculita si scapi de problema definitiv!winking