| Miriamm a întrebat:

Am o problema care ma macina foarte mult. Duminica acum 2 zile am inceput sa iau Yasmin anticonceptionale pentru ca mi-a venit menstruatia, le-am luat la recomandarea medicului pentru cosuri. Si de cand le-am luat, a inceput sa ma intepe sanul stang. Nu stiu daca ma inteapa sanul sau inima. Am luat doar 2 pastile si cand am vazut ca am incepaturi, le-am intrerupt. VA rog ajutati-ma. Maine merg la ginecolog si mi-e foarte frica sa nu am ceva la san. Ma inteapa in dreptul inimii si sub san in stanga, va rog ajutati-ma... Ce ar putea fi? Mentionez ca am 17 ani si nu mi-am inceput viata sexuala.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În PRIMUL rând, pentru coşuri/acnee NU sunt prea indicate anticoncepţionalele - sau, chiar dacă se prescriu, se recomandă Diane 35 ( NU Yasmin ).

Apoi, întreruperea NU se face după câteva tablete, aşa cum ai făcut tu!

Ele se întrerup DOAR la terminarea foliei şi doar în cazul unor efecte adverse GRAVE!

În cazul tău, datorită întreruperii, sunt posibile DEREGLĂRI hormonale grave şi, implicit, dereglări ale ciclului menstrual.

Acele "înţepături" ale sânului POT reprezenta efecte adverse ale AC, care apar ( de obicei ) în primele 3 luni de tratament ( până se obişnuieşte organismul cu AC ).

"Reacţii adverse frecvente ( apar la mai mult de 1 din 100, dar la mai puţin de 1 din 10 femei) :
 dureri la nivelul sânilor, sâni sensibili" - SURSA = Prospectul de la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_2796_24.09.10.pdf?anmPage=1685&ID=33678

Apoi, DEPINDE ce analize/investigaţii ai făcut ÎNAINTE de a ţi se recomanda Yasmin...

Toate cele bune.

| Catbip a răspuns:

Cand am luat anticonceptionale (tot pe motiv medical) am avut aceeasi problema. A inceput sa ma intepe un san, apoi pe durata unei luni au ajuns sa ma doara amandoi destul de tare. Banuiesc ca e din cauza hormonilor si adaptarea corpului la ei. Dupa vreo luna a incetat durerea. E bine ca mergi la medic totusi, dar parerea mea e ca nu e nimic grav, deci linisteste-te! Succes!