| alleks01 a întrebat:

Am o problema cu acele doua oase din spate, mai jos de umeri, care imi ies si se vad urat. Vreau sa stiu ce exercitii as putea face sa indrept situatia, ca acele oase sa nu mai iasa sau sa se vada, si vreau sa stiu din ce cauza sunt asa. Asa m-oi fi nascut sau mi-am instrambat coloana din cauza statului in pozitii necorespunzatoare. Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Du-te la medicul de familie si cere trimitere la un ortoped ca sa te consulte si sa vada gradul de curbura al coloanei. Mai mult ca sigur ai o deviatie de coloana pe care ai putea sa o corectezi cu exercitii speciale pentru spate si fizioterapie. Multa sanatate!

7 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Alleks01, fiica mea are scolioza si, crede-ma, e nevoie de consult medical de specialitate, de tratament kinetoterapeutic luni de zile, in care, zilnic sa-ti faci exercitiile indicate ( speciale pentru fiecare tip de afectiune a coloanei)de medicul fizioterapeut. Ortopedul face radiografia si iti stabileste diagnosticul si apoi te trimite la fizioterapie pentru tratament.

| cristinna23 a răspuns:

Mergi la un control sa vezi despre ce e vorba cu coloana, poate merge sa faci ceva! bafta.

| MeGustaaa a răspuns:

Mergi drept, nu sta cocosata

| alleks01 explică:

Ok, o sa incerc sa stau mai drept, desi cred ca ar merge putin mai incercat (sa se mareasca spatele ceva de genu, sa nu se mai observe), si voi consulta un specialist cat de repede voi putea

PS : sunt baiat.

| alleks01 explică:

Ps : mai astept raspunsuri

| alleks01 explică:

Ahh. sa-i bag.sad

voi nu imi puteti recomanda cateva exercitii?

| alleks01 explică:

Am uitat sa precizez, am aproape 15 ani, poate fi din cauza dezvoltarii?