| Anca_3311 a întrebat:

am o problema cu caderea parului. poate fi din cauza faptului ca m-am vopsit? in ultimul timp mi s-a subtiat vizibil parul. spuneti-mi niste solutii contra caderii...multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| anka a răspuns:

Amesteca intr-un vas de ceramica urmatoarele ingrediente:
2 linguri de miere
2 capsule de vitamina E
10 picaturi de vitamina A,
2 linguri de iaurt cu 3, 5 % grasime,
zeama de la ½ lamaie,
un galbenus de ou
6 picaturi de ulei de ricin
2 lingurite tinctura de urzica
Se aplica pe radacina parului, se maseaza scalpul timp de 10 minute apoi se lasa sa actioneze 30 minute, dupa care se continua procedurile obisnuite de spalare. Masca se aplica pe par de doua ori pe saptamana.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, şi vopsirea are un efect negativ asupra părului. Însă de cele mai multe ori, stresul, alimentaţia proastă şi felul cum ne tratăm părul, poate duce la ruperea, deteriorarea acestuia. Poţi lua pastile pentru a stopa într-un fel căderea acestuia, sau poţi merge pe calea naturistă. Măştile făcute în casă din ulei de ricin, ulei de măsline, vitamia A uleioasă şi gălbenuşuri de ouă fac minuni.