| alwaysStyles a întrebat:

Hey TPU!
Am o problema. In ultimul timp imi cade mult par, mai ales cand fac baie, sau pur si simplu imi aranjez parul, imi e frica de durata de regenerare a firului de par, care este destul de lunga, iar mie imi cade mult par pe zisad
Imi spuneti si mie niste metode, sau remedii naturiste contra caderii parului?

Răspuns Câştigător
| Mihaela1964 a răspuns:

Poate ca nu e asa mult,pare numai pentru ca probabil ca e lung. Spala-ti parul cu samponul diluat in prealabil cu apa calduta,nu-l mai aplica direct pe par, clateste-l bine, la final il poti clati si ceaiuri de plante(frunze de nuc, musetel, brusture si urzica).

3 răspunsuri:
| pietrean a răspuns:

Este normal, ca din cand in cand parul sa cada, 10-20 fire la o piptanare.Cum ai zis si tu, parul se regenereaza.Stresul este dusmanul cel mai mare! Apoi,modul cum il ingrijesti:sampon adecvat tipului de par,sa nu fie prea des agresat cu vopsea, feon, placa, prea des spalat. Daca ai cumva lipsa de vitamine si minerale, poti sa iei suplimente alimentare cu B6, E, Zn, Se.Ar fi bine sa-ti faci niste analize ale sangelui, sa vezi cum stai cu sanatatea!

| SucDeGuava a răspuns:

Dupa ce te speli pe cap, clateste-te cu ceai de lavanda. Lavanda e buna pentru orice (stralucrire, par gras, par uscat), dar mai ales pentru regenerare.Stai cu prosopul pe cap vreo 10 minute si nu te clati iar cu apa, pentru ca dupa ce ti se usuca lungimea parului, ramane pe scalp ceai de lavanda, care in cele din urma va patrunde la radacina mai in profunzime. De asemenea, inainte sa te speli pe cap iti poti face o masca din cateva picaturi de ulei de ricin, un galbenus sau doua (in functie de lungimea parului) si o lingurita de miere daca ai parul gras sau cateva picaturi de ulei de masline daca ai parul uscat. Stai cu ea cat poti de mult, macar o ora. Nu uita sa nu te piepteni cand ai parul ud, pentru ca atunci el e mai sensibul si se rupe usor. Fa asa fel incat procesul de uscare sa dureze in jur de 20 de minute.

| LOLtoU a răspuns:

Depinde daca tu obisnuiesti sa iti tii parul prins. daca nu mergi la serviciu sau ceva de genul asta(adica daca acum esti in vacanta, fiind la scoala), lasa-ti parul liber si dupa ce faci baie lasa parul sa se usuce natural. de obicei firul de par se arde cel mai tare la radacina si cand il perii iti cade, dar in cel mai rau caz e ceva de genul infectie in pielea capului. e foarte putin probabil sa fie partea cu infectia.
Am aici un tratament care s-ar putea sa te ajute:
AI NEVOIE DE:
1.un pieptene cu dinti rari
2.un borcan mic de maioneza
3.o casca de dus
PASII PE CARE TREBUIE SA II URMEZI:
1. spala-te pe cap ca de obicei, apoi usuca-ti parul cu un prosop
2.descurca-ti parul cu un pieptene cu dinti rari
3.intinde maioneza pe par, de la radacina pana la varf, pana il simti alunecos(mai ales la radacina)
4. piaptana-te pentru a uniformiza maioneza, apoi pune-ti casca de dus, sttrangand sub ea tot parul. tine-o pe cap aproximativ o jumatate de ora.
5.scoate-ti casca si arunc-o. clateste-ti parul ca sa indepartezi maioneza, apoi dati cu sampon si spala-te bine. usuca-te(doar putin, nu de tot) si asaza-ti parul ca de obicei
Poti sa infasori pe casca de dos un prosp- astfel caldura va spori puterea de hidratare a acestei masti. sper sa reusesti! funda?