| Gambit20 a întrebat:

am o problema cu cosurile de ceva timp, si am ajuns la limita, nu mai suport, o sa ma arunc de pe bloc in curand, am incercat tot felul de creme, sapunuri, de toate, si antibiotice, si acestea s-au dovedit eficiente, dar dupa o perioada iar au inceput sa apara, nu mai am solutii, imi vine sa iau un smirghel si sa il frec de fata pana dau de os, ma poate ajuta cineva va rog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KM3 a răspuns:

Buna! Imi pare sincer rau pentru tine. Se pare ca cosurile de pe fata te complexeaza atat de tare, incat spui ca ai de gand sa te arunci de pe bloc. Am aceeasi problema si eu. Nici eu nu am tenul perfect. Dar mai intai, te rog frumos sa te uiti la acest videoclip, si sa imi spui cum ti se pare ( e urata sau frumoasa domnisoara? ) :
https://www.youtube.com/watch?v=WWTRwj9t-vU
Uite care este treaba. Nu stiu ce varsta ai, dar mie imi apar cosuri inca de cand eram pe clasa a5a, iar acum trec pe clasa a10a. Deci nu de putina vreme. Si eu eram complexata din cauza lor. Am inceput sa ma vad o persoana extraordinar de urata. Dar m-am saturat sa ma mai consider asa. Nu esti prima si nici ultima persoana care are astfel de probleme;) ( ce-ar fi sa ne aruncam toti de pe bloc din cauza cosurilor?). Totul depinde de tine. Cand ne uitam la fetele oamenilor, crezi ca primele lucruri la care ne uitam sunt cosurile? Nicidecum! Cand ne uitam la fata unei persoane, primele lucruri care ne sar in ochi sunt zambetul si ochii. Acestea conteaza. Sunt oglinda sufletului(mai ales ochii). Invata sa faci abstractie de cosurile de pe fata. Nu te mai gandi la ele. Pentru ca nici un om din jur nu te va critica pentru ele. Tu singur o faci si iti cauzezi aceasta suparare.( daca cineva chiar te-a criticat pentru asta, acela este un om prost, care nu stie ca frumusetea adevarata este dincolo de ceea ce ai pe fata!). Dupa cum am zis, ignora-le! Cu cat te gandesti mai intens la ele, asta inseamna ca pe ele vrei sa le afisezi oamenilor. Ia mai bine concentreaza-te sa ai un zambet sincer si o privire calduroasa! :) Oamenii din jurul tau o sa fie atrasi de ele, nu de altceva :)
ESTI FRUMOS ASA CUM ESTI! Iar cine te iubeste, vede frumusetea ta adevarata, dincolo de imperfectiunile tenului. Eu niciodata nu am zis despre o persoana cu cosuri ca este o persoana urata. Pentru ca cosurile nu conteaza. Am citit odata urmatorul citat: "Cosurile sunt insemnele frumusetii".
Acum poate te gandesti: "ce-i trebuie si la asta?". Iti spun toate astea pentru ca si eu am cosuri pe fata ( ce urate le-am avut cateodata, n-ai tu idee!) si pentru ca si eu am ajuns in punctul in care nu le mai suportam. Dar am invatat sa ma accept asa cum sunt! Pentru ca viata este frumoasa dincolo de toate standardele ale frumusetii pe care fiecare ni-l impunem, si de aceea nu ne vedem frumusetea reala :)
Mierea cu scortisoara despre care ti s-a spus mai jos este intr-adevar eficienta. Bea foarte multa apa, caci ajuta la elasticitatea tenului. Incearca sa nu exagerezi cu bauturile carbogazoase sau cu ciocolata.
Felia de cartof crud are multe întrebuinţări potrivit sfaturilor bunicii, iar una dintre cele mai utile este efectul antiacneic. Taie o felie dintr-un cartof crud alb şi lipeşte-o de zonele cele mai afectate. Dacă este lăsat să acţioneze timp de 5-10 minute, cartoful reduce şi inflamaţia provocată de coşuri.
Dacă ai porii dilataţi, acneea poate fi mai vizibilă şi mai neplăcută. Sucul obţinut dintr-un castravete proaspăt are un efect puternic pentru calmarea acneei pe un ten cu pori deschişi. Se ţine întins pe faţă timp de 15 minute, apoi se îndepărtează cu apă călduţă.
O alta modalitate de a scapa de un cos nedorit consta in aplicarea unui cub de gheata pe el, aceasta avand rolul de a imbunatati circulatia sangvina. Acest remediu rapid iti va ingheta porii si te va ajuta sa iti purifici tenul, reducand si excesul de sebum. De asemenea, calmeaza inflamatiile si iti hidrateaza tenul. Iti sugeram sa aplici cubul de gheata peste zona cu probleme de cel putin 3 ori pe zi, daca vrei ca efectul sa fie cat mai vizibil.
:)

| Gambit20 explică (pentru KM3):

Am inteles! big grin multumesc din suflet pentru sfaturi, o sa incerc sa bag la cap tot. big grin

| KM3 a răspuns (pentru Gambit20):

Ma bucur sa aud asta! big grin

6 răspunsuri:
| nico097 a răspuns:

Miere amestecata cu o jumatate de lingurita de scortisoara se obtine o pasta si se aplica pe fata se lasa timp de o ora sau peste noapte.La mine a dat rezultate, sau mai poti folosi chiar pasta de dinti si iti pun un mandaj pe locul unde aplici si se lasa peste noapte.Multa sanatate.

| Gambit20 explică (pentru nico097):

Multumesc mult de sfaturi big grin

| Eduaard a răspuns:

Dă-te cu Aknesol, în două săptămâni scapi

| Gambit20 explică (pentru Eduaard):

Multumesc de sfat, o sa incerc, dar dupa 5 ani de cheltuit milioane pe tot felul de minuni, nu sunt foarte increzator, dar multumesc oricum big grin