| Mara6392 a întrebat:

Bună! Am o problemă cu genunchiul drept. De fiecare dată când fac efort mare (ex.: alerg/ merg la cycling/ urc multe scări dintr-o dată etc) începe să mă doară. Apare și o senzație de incomoditate când mă las cu greutatea pe piciorul drept. De ce apare aceea durere?

P.s. am făcut pentru câțiva ani volei și cădeam destul de des pe genunchiul drept (nu aveam genunchierele acelea cu pernițe ca să îmi apere genunchii). Și acum am câteva kg în plus, dar durerea a început înainte de a avea acele kg în plus).

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Deh, bătrânețea, bat-o vina!

| mi25 a răspuns:

Gonartroza. Apare des la sportivi. Poate fi altceva. Un ortoped poate sa spuna ce ai si sa o amelioreze.
Nu o lasa sa treaca, deoarece aceasta boala netratata duce la rodarea cartiagiilor, boala ce se trateaza doar cu "lopaina".