| There a întrebat:

Am o problema.De cand am inceput scoala imi este mereu greata.Nu stiu ce sa mai fac.Imi este greata, nu am chef de nimic, imi este mereu somn. Ce poate fi? Mama mea spune ca nu fac prea multa miscare si ca nu este necesar sa ma duc la doctor. Dar imi este foarte frica.
P. S.: Am 13 ani.
va rog foarte mult sa ma ajutati!
Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In primul rand trebuie sa depistezi daca faci suficienta miscare. pentru varsta ta este nevoie de minim o ora de miscare in aer liber pe zi (macar mers alert). Fiind gerul asta, o poti inlocui cu gimnastica intr-o camera foarte bine aerisita.
Apoi trebuie sa vezi daca nu stai excesiv la calculator/TV. la varsta ta ai voie la maxim 20 de minute PC+TV pe zi, maxim 5 zile pe saptamana (adica minim doua zile pe saptamana nu trebuie sa deschizi aboslut deloc TV-ul sau PC-ul).
In al treilea rand trebuie sa vezi daca te alimentezi corect: sa mananci numai mancare gatita in casa (adica fara fast-food, semipreparate, etc), sa mananci macar 3 fructe pe zi si macar un pahar de lapte si o bucata de branza (sau alternative, iuart, smantana, etc).
daca indeplinesti toate astea si tot te simti rau, atunci poti merge la medicul de familie. daca incalci vreuna, respecta regulile de viata si vei vedea ca situatia se imbunatateste rapid (in 2-3 saptamani de la schimbare vei simti imbunatatiri)

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca depinde si ce anume mananci, mancaruri grase, o vezica biliara greu incercata. Incearca sa mananci mai multe vegetale, cat despre tratament:
Poti incerca: ceai de menta, melisa, anason, fenicul, sunt anumite preparate in farmacii amestec de ghimir si salvie eficiente in tratamentul varsaturilor
Daca ai o gastrita sau ai senzatie de arsura in capul pieptului, greata poate fi un semn al hiperaciditatii gastrice, in cazul asta incearca niste antiacide- dicarbocalm
stari de greata din cauza unor mese bogate- niste enzime digetive: Mezym forte, Triferment
daca tot nu poti sa descoperi cauza poti sa incerci -metoclopramid- atentie nu asocia cu alcoolul, produce somnolenta, prometazina- aceleasi atentionari ca la metoclopramid, meclozina, cinarizina.
cat despre somnolenta: un pic de miscare dimineata nu ar strica, ceai verde, ceai negru, vitamine, un consum mai mare de lichide, fructe, legume si cafea.
Sper sa descoperi cauza starii tale, daca vrei sa mai vorbim astept sa imi scrii

| Luchian_Florin_1990 a răspuns:

Estas Embarasadalaughing