| anonim_4396 a întrebat:

Buna, am o problema de foarte mult timp. Suspectez ca am OCD(nu am fost la un psihiatru sau psiholog și nu i-am spus nici mamei mele).
Totul a inceput de cand aveam vreo 11 ani. (anul acesta fac 17)
Imi faceam scenarii în cap (imi imaginam cum persoanele la care țin vor muri) si din această cauza am dezvoltat un tic. (imi dădeam palme peste gură și spuneam "Doamne ferește", aveam senzația că dacă faceam acest lucru nu se v-a intampla nimic. Acum nu mai am acest tic.)
Pentru un timp am scapat de aceste ganduri, dar au revenit pe la 13 ani(dar de data aceasta am inceput sa ma spal foarte des pe mâini. Uneori dacă eram udă pe o mana trebuia să ma ud și pe cealaltă deoarece dacă nu o faceam nu ma simteam bine). Cand aveam 13 ani totul s-a inrautatit. Din cauza gândurilor incepeam să plang. Am chiar să ma sinucid.
După iar au disparut,(gandurile) dar după un timp au reaparut. (Dar de data aceasta nu erau asa de grave si nu le aveam des).
Dar acum iar s-au inrautatit, le am in fiecare zi.
Problema este ca atunci cand ma rog sau merg la biserica început să injur în gând, dar nu vreau acest lucru și nu stiu de ce am aceste ganduri. Inca am si gandurile in legatura cu persoanele dragi.
Uneori ca sa scap de aceste ganduri incep sa numar in gand sau sa ma gandesc la ceva placut (merge pentru un timp, dar gandurile revin).
Sunt nebuna?
Scuzati-ma ca am scris atat de mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Donsavas a răspuns:

Tulburarea obsesiv compulsiva este o tulburare anxios depresiva si se trateaza cu tratament psihiatric.