| claudiupa a întrebat:

Am o problema daca o pot numi asa, am 14 ani si de la 6-7 ani imi imaginez tot felul de lucruri (scenarii). Prima data am inceput cu un scenariu cum ca as fi cel mai bun fotbalist din lume in timp ce faceam asta ma si jucam cu mingea dar si imi imaginam ca vorbesc cu niste prieteni ai mei si ei la randul lor vorbeau cu mine. Alta data imi imaginam tot felul de lucruri cum ar fi ca conduc sau plec in alta tara dar in timp ce faceam asta aveam imaginea cu mine la volan cum conduc de parca as fi visat cu ochii deschisi. Dupa asta cand m-am marit imi imaginam alte lucruri cum ar fi ca as fi in viitor si aveam imaginea cu mine in acele locuri si acele imagini mi-au ramas si acum in minte sau eram la scoala la ora de istorie si invatam ceva si cand veneam acasa imi imaginam ca eu eram acolo si aveam imaginea clara in minte cu tot ce se petrecea in jurul meu. In prezent de ceva timp am un scenariu cum eu si parintii mei ne-am mutat in America si imi imaginam eu cum sunt acolo si imi fac prieteni noi, dar in timpul ala eu aveam imaginea clara cu acele locuri chiar si cu mine cand scriu ceva si am in cap imaginea cu scrisul cand imi imaginez ca sunt in acele locuri si imi fac prieteni vorbesc cu ei si ei si fac tot felul de discutii. De obicei cand imi imaginez toate astea imi place sa ascult muzica si sa ma plimb, cand eram mic făceam asta pentru ca eram mic si ma jucam dar acum fac asta doar pentru ca nu am prieteni si nu am cu cine vorbi sau vad un serial/film si imi place foarte mult si imi imaginez ca fac parte din el.
Credeti ca e o problema mintala sau doar am o imaginatie bogata?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LordCristobal a răspuns:

Salut!
Nu cred că ai nicio problema, ai o imaginație foarte bogata.
Dar ceea ce ai tu se numește,, daydreaming"sau visarea cu ochii deschiși.
Visarea cu ochii deschiși nu e o problema dar poate fi o problema dacă nu e controlata.In mare parte visarea cu ochii deschiși e buna și relaxează creierul dar să nu te afunzi foarte mult în imaginația ta, adică să nu ajungi în situația în care trăiești prea mult în lumea ta iar in realitate sa bati pasul pe loc.
Continua să visezi dar incerca să te folosești de aceste vise pentru a realiza ceva măreț în viața.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa-ti imaginezi scenarii cand te joci este una, dar daca ele au ajuns sa-ti creeze confuzie cu viata reala, atunci apare o problema mentala serioasa si este necesara o evaluare psihiatrica.

| claudiupa explică (pentru Violleta2022):

Nu îmi crează nici o problemă☺

| Violleta2022 a răspuns (pentru claudiupa):

Vezi, nici macar nu esti constienta ca ai avea o problema!
De aceea ai nevoie de un medic, ca sa te consulte si sa-ti faca o evaluare corecta.

| UserRo10 a răspuns:

Imaginatie foarte bogata. Cu totii mai visam din cand in cand

| Andreidașchevici112 a răspuns:

Poate fi reîncărcare sau poate ai imaginație bogată