| WayhaughtK a întrebat:

Cred ca am simptome de Tulburare-obsesiv-compulsiva. De ceva luni mintea mai ia control asupra mea. De exemplu: mi-a povestit un prieten ceva si eram ok cu acel lucru, pana cand imi apareau ganduri negative involuntar destul de des si nu prea aveam control asupra lor. Si acest lucru a dus la fobie. Acele ganduri negative gandite iar si iar si iar, m-au dus la fobia de paranormal. Si m-am luptat cu ea vreo 2 luni. (Frica intensa in somn, atac de panica, transpirari...)
Pana la urma am trecut peste.
Pana acum recent cand un prieten mi-a povestit experienta lui cu fumatul de iarba si altul a zis ca sa incerc si eu. Am refuzat pentru ca nu vreau asa ceva. Dar am avut ganduri ca o faceam si imi imaginam relaxarea pe care mi-ar putea-o provoca. Si de atunci am avut lupte interioare. Chiar daca nici acum nu vreau sa o fac, tot exista o lupta, datorita gandurilor. Plus ideea de a incerca imi da anxietate. Iara n-am dormit noaptea, tremurare... Ma gandesc la problema asta de cateva zile cateva ore pe zi... si ma simt foarte foarte rau psihic si fizic.
Sa fie TOC?
Nevroza?
Sau?
Am de gand sa merg la un psiholog, dar inca nu am posibilitatea financiara.
Si pe langa experientele zise mai sus, mai patesc destul de des si altele mai minore. De exemplu: pe mama a durut-o la san si am inceput sa-mi fac scenarii ca moare etc. si am dat in overthinking cateva zile. Sau cand fac greseli la condus, stau si le gandesc cateva ore.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Vezi ca sunt forumuri medicale unde ai putea incerca sa discuti moca cu un specialist. SfatulMedicului.ro parca avea forum destul de populat cu medici, nu mai stiu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii macar ce inseamna TOC sau nevroza? Te-ai autodiagnosticat gresit! Mergi te rog la un psihiatru apoi la un psiholog.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

TOC sau nevroza inseamna ca ai obsesii sau temeri legate de niste lucruri.De exemplu:te speli pe maini pana iti da sangele sau pe fiecare particica din corp pentru ca tie frica de microbi.Sau iti aranjezi lucrurile din casa de fiecare data, agresiv pentru ca tie frica de dezordine, etc etc, Ia si te informeaza mai bine.Din ce ai povestit tu cred ca ai tulburare schizotipala(cred). Informeaza-te mai bine.

| Dana2103 a răspuns:

La psihiatrie se mergeb

| Nelly101 a răspuns:

Trage aer in piept, respira si calmeaza-te. Toate lucrurile astea trebuie sa le discuti cu un psiholog. Nu lasa mintea sa te duca departe in ganduri negre, pana ajungi la ajutor incearca sa te mentii pe linia de plutire. Incearca sa faci diferite lucruri care sa te distraga de la overthinking, gen sport, meditatie, citit etc. Va fi bine. Sper sa te ajute.