| 1234567anaa a întrebat:

Buna, am o problema de vreo 10 zile in zona intimă ma tot mânca și ustura. Apoi mi s-a umflat una din "labii" și ma doare foarte tare și fără sa ating. Nu mai stiu ce sa fac. Cu ce m-as putea da ca sa îmi treacă? Ce credeți ca este? Menționez ca sunt virgina

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Se poate considera ca in mod sigur ''pasarica'' ta se confrunta cu o infectie vulvo-vaginala. In astfel de situatii este indicat sa te prezinti la ginecologie pentru o consultatie si efectuarea unor analize. Pana in momentul in care te vei prezenta la consultatie este indicat sa speli intreaga zona vulvo-vaginal-anala cu ceai de musetel si sa folosesti ovule vaginale Canesten-Gyn3 (cate 1 ovul seara -3 zile), iar in exterior pe labii crema Clotrumazol 1%. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Cică s-au inventat medicii ginecologi. E cea mai bună metodă să scapi de orice „bube" ai în zona aia.

| Andreeush a răspuns:

Spală-te jos cu ceai de mușețel.

| zăGhost a răspuns:

Du-te la ginecolog. Probabil e candidoza.

| vampyremisa a răspuns:

Cel mai probabil ai dat peste o infectie. Mergi la ginocolog. Anunta ca nu ai avut contact sexual (te poate examina, dar in loc de 2 degete poate folosi unul singur), totul va fi bine. Nu incerca ceaiuri si alte prostii sa schimbi pH-ul sensibil al vaginului. Ginecologul este singura solutie.

| Mad1 a răspuns:

Te speli jos cu scumpie. Faci ceaiu