| byencutza4ever a întrebat:

Am o problema foarte mare cu ciclul menstrual. Am dureri foarte mari si insuportabile cateodata simt ca numai rezist, nici pastilele nu ma ajuta. Iar cand ii sa am un act sexual ma doare foarte tare sad chiar daca ii sa fac in fiecare zi. De fiecare data ii la fel.
Ma puteti sfatui va rog sad. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ceste simptome le aveam eu inainte sa descopar ca am chisturi ovariene. Urgent, trebuie sa te vada un ginecolog si sa faci o ecografie

| IMC90 a răspuns:

Ia pastile mai tari sau trateaza cauza problemei.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Menstruatia dureroasa (dismenoreea) poate avea mai multe cauze :

* dezechilibrul balantei hormonale - numai menstruatiile care vin dupa ovulatie sunt insotite de dureri. Menstruatiile anovulatorii sunt aproape intotdeauna nedureroase. Se pare ca progesteronul, care apare dupa ovulatie, ar avea un rol in provocarea durerii. De asemenea, un dezechilibru estrogen-progesteron poate fi responsabil de aparitia acestora
* secretia crescuta de prostaglandine - prostaglandinele sunt mediatori chimici prezenti in peretele uterin, responsabili de declansarea contractiilor uterine care duc la eliminarea fragmentelor de mucoasa (menstruatia). Concentratia prea ridicata a acestor substante duce la contractii mai puternice si, in concluzie, mai dureroase
* afectiuni ale organelor de reproducere - endometrioza, fibrom uterin sau conformatia uterului - uter retrovers

Te rog sa te programezi la un medic specialist endocrinolog si la un medic specialist ginecolog.

Acesti medici specialisti sunt cei care vor face evaluarea starii tale de sanatate si vor decide asupra situatiilor speciale sau a conditiilor deosebite (sau a contraindicatiilor, daca este cazul).

In toate cazurile dar mai ales in cazul existentei menstruatiilor dureroase, este importanta mentinerea unui regim sanatos de viata - sa ai hrana echilibrata si ore regulate de masa, sa scazi sau sa elimini consumul de alcool, tutun si cofeina, sa ai o activitate fizica regulata (gimnastica de intretinere, alergare usoare), sa nu "supui" organismul la eforturi excesive (fie efort fizic, fie cure de slabire "in forta"), sa eviti stresului.

Pentru alte detalii VEZI linkul : http://www.seximus.ro/intrebari_sex/menstruatie_dureroasa_dismenoree.php

Durerea ce apare in timpul contactului sexual (dispareunia) se poate datora unei lubrifieri insuficiente.
Acest lucru se poate rezolva daca femeia se relaxeaza mai mult, daca preludiul este prelungit sau daca cuplul foloseste un lubrifiant.

In anumite cazuri, o femeie poate prezenta dispareunie daca este prezenta una dintre urmatoarele afectiuni:

- Vaginismul - este o tulburare frecventa in care exista un spasm al musculaturii vaginale, in principal cauzat de teama de a fi ranit
- Infectii vaginale - acestea sunt frecvente si sunt reprezentate deseori de infectiile fungice (candidoze, alte micoze)
- Afectari la nivelul cervixului (orificiul inferior al uterului) - in acest caz, penisul poate atinge cervixul la penetrare maxima, desi afectiunile cervixului (ca de exemplu infectiile), vor produce durere la penetrarea profunda
- Probleme ale uterului - includ prezenta fibromastozei uterine ce produce durere la penetrarea profunda
- Endometrioza - este o afectiune in care endometrul (tesutul care captuseste uterul in interior) se dezvolta in afara peretelui uterin
- Afectiuni ale ovarelor - includ chistele ovariene si afectiunile inflamatorii
- Boala inflamatorie pelvina - tesuturile pelvine profunde care prezinta inflamatie severa, la presiunea produsa de contactul sexual pot produce durere profunda
- Sarcina ectopica - este sarcina in care ovulul fertilizat se dezvolta in afara uterului
- Bolile cu transmitere sexuala - pot include condiloma acuminata (vegetatii veneriene), inflamatia produsa de virusul herpetic sau alte boli cu transmitere sexuala, etc.

Pentru alte detalii VEZI linkul : http://www.sfatulmedicului.ro/......eunia_1173

Coroborând cele 2 "probleme", aş spune că ar TREBUI să mergi ÎNTÂI la ginecolog, apoi la endocrinolog!

| XxBlueRosexX a răspuns:

Si la mine durerile sunt la fel de mari si insuportabile incearca sa iti tii o sticla de apa calda maxim o ora pe burta si ia de la farmacie Voltadvance, sunt niste plicuri care se dizolva in apa dar sunt tari si iti trece garantat. Cat despre sex in timpul ciclului nu e deloc bine sa faci pentru ca pot aparea infectii si nu e bine nici pentru tine nici pentru el sau daca chiar vrei folositi prezervativ. Multa sanatatewinking

| byencutza4ever explică (pentru XxBlueRosexX):

LadyRasha nu in timpul ciclului menstrual fac sex... asa in general sad