| ColorfulRainbow a întrebat:

Am o problema grava si va rog sa veniti cu sfaturi.
Nu am incredere in mine si mai mereu ma simt inferioara tuturor. Mi-e frica de ce vor crede ei despre mine si ma inrosesc mereu in fata oamenilor. Va rog nu mai suport. Cum sa scap? crying

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Iti spun cu certitudine ca nu esti inferioara nimanui si ca in tine exista puterea de a face oric iti doresti si de a fi cea mai buna. dar nu stiu daca ma vei crede. daca nu, te poate ajuta psihologul scolii sa depasesti aceasta problema.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Și de ce nu ai încredere în tine?
Mergi la o consiliere psihologică.
Pa, pa.

mariana
| mariana a răspuns:

Ce te face sa crezi ca tu, esti inferioara altora?
Ti-a spus cineva ceva in acest sens ori tu ai tras aceasta concluzie neintemeiata.
Cred ca stii ca, fiecare dintre noi este unic in univers, fiecare are calitati si are si defecte, defecte care pot fi corectate, mai ales la varsta tanara.
Esti o persoana mai introverstita, mai inchisa in tine si ti-e frica de penibil, de aceea comunici mai putin cu cei din jurul tau.
Poti sa-ti faci prieteni asemenea tie si sa fructifici punctele comune pe care le ai cu cei din jurul tau, este un punct de plecare.
Trebuie sa citesti mai mult si sa faci ceva sport, care te va aduce in compania unor tineri/tinere asemenea tie.
Propuneti anumite lucruri pe care vrei sa le realizezi si straduieste-te sa le realizezi, doar actiunile proprii iti vor da incredere in fortele proprii, daca vor conduce la realizarea obiectivelor pe care ti le-ai propus.
Un gand bun si multa sanatate si desigur mult succes.

| cypryan11 a răspuns:

Buna.
Pai de ce te crezi inferioara? chiar toti is mai buni ca tine?
Pai tu crezi ca conteaza asa de mult parerile anumitor persoane?
Si crede-ma daca tu te consideri inferioara crede-ma ca iti faci mult rau.
Daca vrei pot sa dezvolt discutia prin mesaje private nu vreau sa fac chat aici.

| valentingb a răspuns:

Nu ai de ce sa te simti inferioara. Stii limba engleza? Asculta melodia One Direction - You don't know you are beautiful. Versurile spun cam asa :Orice miscare a ta ma ameteste/Esti atat de frumoasa fara niciun fard/ Nu stii ca esti frumoasa/Si tocmai asta te face frumoasa.
Eu nu ma pricep asa bine cu, cuvintele dar am sa incerc sa iti explic ca tocmai pentru faptul ca nu te crezi superioara nimanui, esti superioara. Poate intelegi, un om care se crede superior e un om de nimic, dar un om la locul lui,linistit, ca tine, este un om minunat si trebuie respectat. Trebuie sa fii mandra in sinea ta pentru simplitatea si modestia de care dai dovada. Esti tot ce poate fi mai frumos pe lume,stii asta? Esti o incantare pentru, ce poate fi mai frumos decat sa iti petreci timpul cu tine, o fata extraordinara,dar atat de cuminte,modesta,fragila? Nimic, iti spun eu, nimic nu e mai incantator decat tine. Cu ce poate fi cineva mai presus decat tine? Esti onesta, esti cuminte, sincera, frumoasa(stiu sigur ca esti frumoasa), desteapta, esti perfecta. Asa ca nimeni nu poate sa iti fie superior, nimeni. Daca tu nu vrei sa te consideri superioara, asta e un gest admirabil, si te respect pentru asta, dar esti perfecta.
Daca vrei sa vorbim despre asta, poti sa imi dai un mesaj.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imaginea de sine este in cazul tau subestimata, si iti faci idei preconcepute cum ca sunt persoane in jurul tau care "detin puterea", cand de fapt nu este asa.De ce? Fiindca, fiecare om este unic in felul lui; unii ies mai mult in evidenta, altii mai putin, depinde de caracter, atitudine, comportament etc.Inferioritatea la fel; iti faci mult rau gandindu-te ca tu nu esti tocmai imaginea la care oamenii s-ar uita, insa niciodata nu trebuie sa tii cont de parerea altora, parerea ta va fi intotdeauna cea care conteaza, adica cea mai importanta.Stima de sine, tine si de respect, trebuie sa inveti sa iti respecti sinele, sa vezi in tine un om cu potential, capabil, apt.Imaginea de sine, inseamna felul in care te percepi tu ca om, ce caracteristici fizice, psihice, emotionale, sociale ai.Cu toate astea,trebuie sa fi si realista,nu exista un standard,un model dupa care se merge,lumea nu functioneaza in stilul asta,fiecare este liber sa faca alegeri, sa ia decizii, fara a fi influentat, decat daca e cazul parintilor, rudelor, persoanelor apropiate.Acest lucru, mai tine si de propriile asteptari, ce asteptari ai de la tine, daca consideri sa imbunatatesti ceva.De exemplu sunt persoane frumoase fizic, care nu se simt atragatoare, se percep ca fiind ori prea grase, ori prea slabe si tot asa.Stima de sine este direct proportionala cu constientizarea realei tale valori, ceea ce in cazu tau nu se prea intampla, mai degraba deloc.Acest lucru poate fi o adevarata problema, duce la frustrare, interiorizare si incapacitatea de a comunica.Sa stii ca conteaza foarte mult si mediul din care vii,anturajul; cea mai importanta este socializarea, fara de ea, nu se pot crea legaturi, nu se poate realiza un schimb de informatii, opinii, etc.Incearca sa socializezi mai mult, sa te deschizi, sa iti faci prieteni, sau noi prieteni, si sa scapi de aceste idei, care n-au nici o legatura cu realitatea.Si esecurile pot conduce de exemplu la scaderea stimei de sine,mai ales daca au loc in mod repetat, dar trebuie sa stii ca un esec, inseamna un pas inainte, inseamna constientizarea unei greseli si indreptarea ei, dar asta treptat.A pierde nu inseamna neaparat ca te vei alege cu eticheta de persoana care a ratat o sansa, sa pierzi mai inseamna sa si stii s-o faci.Sunt o multime de lucruri de discutat pe marginea subiectului. Sfatul meu este a incerca sa privesti altfel lucrurile, fara sa le scoti prea mult in evidenta cand nu e cazu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Trebuie să ai mai multă încredere în tine, nu te lăsa.
Fii şi tu mai optimistă, mai încrezătoare.
Te pup!

| Lionsgate a răspuns:

Axeazate pe ceva unn sport, un joc,, formeazati un grup de prieteni chiar daca sunt numa 2-3 dar sa fie prieteni.

| MishalufLv a răspuns:

Buna. incearca sa vorbesti cat ma mult cu cei din jurul tau... si cu timpul n-o sa te mai simti asa... esti rusinosa, asta-i toata chestia, incearca sa comunici mai mult si ai sa vaezi ca n-o sa te mai simti asa happy sper ca te-am ajutat happy

| EUnuTUsauRESTUL a răspuns:

Nu trebuie sa te simti inferioara.Toti suntem egali.Sa ai mai mult încredere în tine poti si prin lucruri marunte ce ti le propui, de ex:sa citesti macar 1 pg dintr-o carte pe zi timp de o luna sau sa nu mai intrii pe facebook timp de o saptamana...

| CristalMine a răspuns:

Eu spun sa incerci sa iti faci un prieten mai apropiat, mai bun. Nu trebuie neaparat sa vorbesti cu toata lumea daca nu ai incredere in tine. Parerea mea este ca daca o sa te intelegi mai mult cu o persoana o sa ajungi sa nu-ti mai fie atat de frica de ce cred altii si chiar ai putea sa-ti invingi neincrederea de sinewinking

| Kosner a răspuns:

Poftim?! Nu mai poti sa faci asta si trebuie sa iei masuri!
Fiecare om este diferit in felul lui! ORICINE are defecte si calitati! Cei ce te insulta acum vor fi pedepsiti mai tarziu, nu-ti face griji. Ai incredere in tine! Daca stii sa o traiesti, viata e frumoasa desi are obstacole. Niciodata nu stii ce-ti rezerva viitorul. Te sfatuiesc sa uiti toate rautatile si sa zambesti! ZAMBESTE...ai oameni in jur care te iubesc[mama, tata, sora, fratele] doar... ZAMBESTE! :*

| Kosner a răspuns:

Poftim?! Nu mai poti sa faci asta si trebuie sa iei masuri!
Fiecare om este diferit in felul lui! ORICINE are defecte si calitati! Cei ce te insulta acum vor fi pedepsiti mai tarziu, nu-ti face griji. Ai incredere in tine! Daca stii sa o traiesti, viata e frumoasa desi are obstacole. Niciodata nu stii ce-ti rezerva viitorul. Te sfatuiesc sa uiti toate rautatile si sa zambesti! ZAMBESTE...ai oameni in jur care te iubesc[mama, tata, sora, fratele] doar... ZAMBESTE! :*

| Liviu_Rosca_1993 a răspuns:

Du la bun sfârsit nişte idei pe care le ai, exemple: Media peste generală peste nota x, etc. Lucruri mici care îţi dau încredere în tine.

| Liviu_Rosca_1993 a răspuns:

Fă nişte lucruri prin care îţi recapeţi încrederea în tine. Îţi propui ca anul ăsta să iei media generală peste nota x, să ajuţi părinţii etc. Şi altor persoane le este "frică" de tine. Încearcă să vorbeşti cu o persoană apropiată treaba asta. Chiar dacă nu va veni cu soluţii, uneori ajută să te descarci.winking