| iulya_4833 a întrebat:

Am o problema, la care sunt disperata si confuza. Femeia poate intra la menopauza la varsta de 29 de ani? Exista asa ceva? Am 29 de ani, de anul trecut 2010 luna decembrie, numai am ciclu menstrual, cam de 4 luni de zile, in acele 4 luni, m-a tinut decat 1 zi, f putin, pana acum am avut un ciclu normal, 3-5 zile. Insarcinata nu sunt. Oare am intrat la menopauza la acesti ani? Nu concep asa ceva. Va multumesc si scuze pentru aceasta intrebare, imi este rusine pentru ce am spus dar este f important pentru mine sa stiu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, o femeie poate intra la menopauza la orice varsta, dar este rar. Tu, cel mai probabil, ai o dereglare hormonala care se va rezolva cu tratament si vei reintra in normal. Absurd este ca ai asteptat 4 luni (!). Orice femeie normala stie ca o intarziere care depaseste 10 zile impune consult ginecologic cat mai repede. Cu cat gasesti cauza si incepi tratamentul mai repede, cu atat ai sanse sa te vindeci mai repede. Cu cat amani mai mult (si 4 luni este enorm de mult, de neconceput practic), cu atat riscul sa suferi leziuni ireversibile e mai mare.

soothe
| soothe a răspuns:

Se poate dar imi est egreu sa cred ca este cazul tau;
poate te mai luminezi de aici: http://translate.google.com/....../translate
oricum, mergi la medic pentru ca testele si consultatia vor spune mai multe - nu cred ca trebuie sa fii foarte speriata ci, oricum ari fi, atenta pe viitor la stilul de viata... cred ca ce ti se intampla nu este un accident, ci este urmare a "ceva" care trebuie depistat
multa sanatate

| fabiola a răspuns:

Iei cumva anticonceptionale? Ai avut vreo interventie chirurgicala in aceasta perioada? Ceva se intampla, mergi la medic!

| sirena1 a răspuns:

Din putinele mele cunostinte stiu ca se poate in cazul in care te-ai dezvoltat mai repede decat este considerat normal, dar ca sa nu te bag mai rau in ceata iti sugerez sa ceri sfatul unde il cer si eu cand am o problema medicala, adica aici :http://www.sfatulmedicului.ro/ Ai grija de tine!

| enamel a răspuns:

Acum sincer, fa o vizita la medicul ginecolog.A avut o problema asemanatoare matusa mea si a trebuit sa urmeze un tratament.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am o colega care dupa ce a nascut a doua fetita, a intrat la menopauza tot pe la varsta asta de 29-30.tot de atunci ia mereu pastile pentru a-i veni ciclul menstrual.